Z poradnika ogrodnika - luty

 Mimo, że temperatura wciąż jeszcze sięga poniżej zera, a śnieg, deszcz czy lód to częsty widok, właściciele działek i ogrodów już czują wiosnę. Ci bardziej doświadczeni wiedzą, że druga połowa lutego to najlepszy czas na na rozsady. Wysiane teraz warzywa, zioła i kwiaty odwdzięczą się ładnym wyglądem, bujnym kwitnieniem i długotrwałością.

 

Właściciele ogrodów i działek doskonale wiedzą, że luty, mimo zimowej aury, to doskonały czas na przygotowanie rozsad. Dzięki rozsadzie, własne warzywa i kwiaty urosną wcześniej, niż te wysiane prosto do gruntu. Przygotowanie domowej rozsady nie jest trudne. Wystarczy odpowiednia liczba pojemników lub doniczek i bardzo dużo światła. Najlepsze miejsce to słoneczny pokój lub parapety od południowej strony.

Nasiona wysiewa się do doniczek wypełnionych ziemią kompostową. Ziemia na rozsady musi być pulchna, lekka, żyzna, o ph 6,5 i w pokojowej temperaturze. Specjalną ziemię do rozsad można kupić w sklepach ogrodniczych. Wysiane nasiona trzeba lekko przykryć ziemią i wystawić w widne i słoneczne miejsce. Optymalna temperatura to ok. 21°C. Aby ograniczyć utratę wilgoci, doniczki można w pierwszym okresie po wysianiu przykryć przezroczystą folią. Podczas podlewania należy uważać, by nie wypłukać nasion. Najlepiej jedynie delikatnie zraszać ziemię bo nasionka nie potrzebują wiele wody.

Wśród warzyw, których rozsadę należy zacząć od połowy lutego, są pomidory, papryka, oberżyna, arbuzy, melony, karczochy, kalafiory, brokuły, biała i czerwona kapusta, kalarepa, kapusta pekińska, szpinak oraz seler naciowy i seler korzeniowy. Luty to też idealny termin na sianie na rozsady sałaty, bobu, pora i cebuli.

W lutym wysiewa się też sporo gatunków kwiatów jednorocznych. Należą do nich np. petunia, lobelia, lwia paszcza, heliotrop, werbena, szałwia błyszcząca, lewkonia czy niecierpek. To także dobry miesiąc na wysiew begonii stale kwitnącej i ostatni możliwy termin na wysiew pelargonii. Kwiaty z rozsady mają wiele zalet. Po pierwsze, kwitną o wiele wcześniej niż te posiane wprost do gruntu, po drugie, są zwykle mocniejsze i ładniejsze.

W lutym warto też wysiać zioła. Zioła w doniczkach, uprawiane na kuchennym parapecie, to najlepszy sposób na aromatyczny, doskonałej jakości estragon, tymianek, oregano, majeranek, bazylię czy cząber. Pod koniec lutego i w marcu będą już miały wystarczająco dużo światła dziennego w ciągu dnia, aby pięknie urosnąć i służyć aż do końca sezonu.

Lutego nie powinni przegapić zwolennicy kiełków. W kiełkownicy, lub na gazie nasączonej wodą, można siać nasiona rzodkiewki, brokułu, słonecznika, lucerny, soczewicy, soi i wielu innych warzyw. Kiełki są cennym źródłem witamin, na przedwiośniu, gdy trudno o warzywa czy nowalijki dobrej jakości. Należy tylko pamiętać, by używać nasion specjalnie przeznaczonych na kiełki.

 

09.02.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |