W Szczucinie otwarto oczyszczalnię ścieków
Rozbudowaną i przebudowaną w ubiegłym roku oczyszczalnię ścieków oficjalnie otwarto 14 stycznia w Szczucinie. Realizacja inwestycji trwała 18 miesięcy, a jej łączny koszt to 9,7 miliona złotych. Możliwość oczyszczania ścieków została zwiększona z 350 m3/dobę do 1200 m3/dobę. Przebudowa oczyszczalni umożliwi rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy.
W Szczucinie w ubiegłym roku zakończono rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków. Inwestycję oficjalnie otwarto 14 stycznia. Przebudowa trwała 18 miesięcy, znacznie dłużej trwało przygotowanie zadania i podjęcie decyzji o jego realizacji, głównie w kontekście pozyskania funduszy na ten cel. Istniejąca dotychczas oczyszczalnia o przepustowości 350 m3/dobę, w wyniku rozbudowy sieci kanalizacyjnej, wyczerpała możliwości przerobowe. Dokumentacja techniczna jej rozbudowy i modernizacji była gotowa już w roku 2005. Wtedy też gmina Szczucin złożyła do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) pierwszy wniosek, który ze względu na zbyt wysoką wartość zadania, nie mógł zostać zakwalifikowany do dofinansowania. Kolejny wniosek złożony został w roku 2006. I wówczas nie udało się uzyskać pieniędzy. W tej sytuacji samorząd Szczucina w 2007 roku mimo wszystko podjął decyzję o przystąpieniu do realizacji przedsięwzięcia. Udało się uzyskać korzystną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Już po rozpoczęciu rozbudowy, na początku 2009 roku, udało się wreszcie uzyskać fundusze zewnętrzne w wysokości 4,6 miliona złotych ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
W konsekwencji dokonano rozbudowy i przebudowy istniejącej oczyszczalni ścieków w Szczucinie, zwiększając jej możliwości oczyszczania ścieków z 350 m3/dobę do 1200 m3/dobę. -
Obecny stan umożliwia w kolejnych latach, w miarę posiadania możliwości finansowych, dalszą rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w gminie i przyłączenie do niej nowych gospodarstw – mówi
Jan Sipior, burmistrz Szczucina.
Łączny koszt inwestycji zamknął się kwotą 9,7 mln złotych Uzyskane środki zewnętrzne w kwocie 4,6 mln złotych stanowią ponad 47 % kosztów realizacji zadania. Pozostała część kosztów została sfinansowana z zaciągniętej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, pożyczki preferencyjnej, a jej spłatę przewiduje się do 2017 roku.
14.01.2010