„Dlaczego dialog?” - Dzień Judaizmu w Tarnowie

17 stycznia to Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. W tym roku uroczystości organizowane są po raz 13, ale po raz pierwszy ich gospodarzem jest Tarnów. Dzień Judaizmu zainaugurowano już 16 stycznia projekcją filmu i koncertem w kinie „Marzenie”, zakończy się 18 stycznia spotkaniem przedstawicieli wspólnoty judaistycznej z tarnowską młodzieżą w Sali Lustrzanej.

Tarnów po raz pierwszy jest gospodarzem Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Inauguracja XIII Dni Judaizmu odbyła się w sobotę 16 stycznia w kinie „Marzenie”. Gości, którzy licznie zgromadzili się w jednym z najstarszych kin w kraju, w imieniu organizatorów uroczystości – Wiktora Skworca, biskupa tarnowskiego, Piotra Kadlicika, przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Ryszarda Ścigały, prezydenta Tarnowa, powitał Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
„Cud purymowy” Izabeli Cywińskiej nie był jedyną atrakcją inauguracji. Przed projekcją prelekcje na temat wątków żydowskich w kinie polskim wygłosili Jerzy Armata – krytyk filmowy oraz Roman Włodek – historyk filmu z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Ukoronowaniem wieczoru okazał się koncert zespołu SZOLEM, grającego tradycyjną muzykę klezmerską z własnymi aranżacjami oraz rozmowa z reżyserką filmu – Izabelą Cywińską.
Z okazji XIII Dni Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, staraniami Urzędu Miasta Tarnowa, wydana została również jednodniówka – „Wiadomości Tarnowskie”, numer specjalny w całości poświęcony obchodom.
W niedzielę 17 stycznia obchody rozpoczęto „Spotkaniem wokół Biblii”, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Swoimi refleksjami na temat Biblii dzielili się Miriam Gonczarska i ksiądz Michał Bednarz. - Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce służy temu, byśmy zrozumieli, jak bardzo ważne dla nas, jako chrześcijan, jest poznawanie narodu wybranego – jego historii, kultury, zwyczajów, a przede wszystkim jego wiary. Trzeba bowiem pamiętać, że Żydzi to naród, z którego wywodzi się Jezus Chrystus – mówi biskup Wiktor Skworc.
Uroczystości Dnia Judaizmu potrwają cały dzień. Na popołudnie zaplanowano modlitwę na cmentarzu żydowskim, i pod bimą oraz Nabożeństwo Słowa Bożego w Katedrze. O godzinie 16.30 rozpocznie się w sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Katolików i Żydów, a o 18.30 w auli Seminarium Duchownego koncert kantora Chaima Dovida Bersona z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Podczas tej części uroczystości honorowy tytuł Człowieka Pojednania za rok 2009 odbierze rabin dr Alon Goshen-Gottstein – żydowski teolog, jeden z czołowych uczestników i animatorów dialogu międzyreligijnego w skali międzynarodowej.
Ostatnim akcentem obchodów będzie zaplanowane na poniedziałek 18 stycznia spotkanie przedstawicieli wspólnoty judaistycznej z młodzieżą Tarnowa o 9.00 w Sali Lustrzanej. - Idea zorganizowania centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu w naszym mieście jest wielkim wyróżnieniem dla Tarnowa – mówi prezydent Ryszard Ścigała. - Losy Żydów i Polaków splatały się w Tarnowie na wielu płaszczyznach. Codzienna wymiana towarowa, wymiana myśli, czy kulturalna koegzystencja, budowały niepowtarzalna atmosferę miasta, która zachwycała przez stulecia, której reminiscencje i dziś można poczuć, spacerując ulicami zamieszkałymi kiedyś przez Żydów.
17.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |