W sobotę, 9 marca, przed budynkiem dworca PKP w Mościcach odbyła się konferencja prasowa Henryka Łabędzi, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Tarnowa oraz kandydatów na radnych miejskich. Hasłem wyborczym jest Tarnów Mia100 Możliwości, a podczas konferencji przedstawiona został jeden z elementów programu – Stacja Przyszłości.
Po pierwsze przemysł, czyli Stacja Przyszłość, to pierwsza z propozycji programowych Henryka Łabędzia, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Tarnowa. W sobotę, 9 marca, przed budynkiem dworca PKP w Mościcach odbyła się konferencja prasowa Henryka Łabędzia oraz kandydatów na radnych miejskich z list Prawa i Sprawiedliwości. Henryk Łabędź przedstawił jeden ze swoich fundamentów programowych Planu 4P - „P" jak Przemysł.
Nie bez powodu konferencja odbyła się przed mościckim dworcem. Według założeń programowych, budynek dworca może stać się miejscem spotkania nauki, technologii i biznesu. Powstała w budynku Stacja Przyszłość miałaby być miejscem, w którym będą przedstawiane innowacyjne rozwiązania przemysłu 4.0 i 5.0, a przedsiębiorcy z Tarnowa i regionu zyskają wsparcie we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w swoich firmach.
- Razem z zespołem ekspertów przygotowaliśmy Plan 4P dla Tarnowa. Są to cztery kluczowe aspekty funkcjonowania miasta. Zaczynamy od rzeczy dla mnie najważniejszej Przemysłu. Historia miasta pokazuje, że te naprawdę najlepsze okresy były związane z wykorzystaniem trendów w gospodarce. Dzisiaj jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej. Musimy wykorzystać szansę i sprawić, by Tarnów z czystym sumieniem nazywać miastem przemysłowym - mówił Henryk Łabędź.
Stacja Przyszłość ma być instytucją otoczenia biznesu, działającą w partnerstwie miasta m.in. z Krakowskim Parkiem Technologicznym, Izbą Przemysłowo-Handlową w Tarnowie, Akademią Tarnowską i tarnowskimi firmami z sektora Przemysłu Przyszłości oraz IT.
Głównym celem Stacji Przyszłość będzie promowanie rozwiązań przemysłu 4.0 i 5.0 takich jak m.in. automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, big data, druk 3D, blockchain, a także wspieranie przedsiębiorców we wdrażaniu takich rozwiązań w swoich firmach.
W budynku dworca kolejowego w Mościcach miałby się mieścić showroom, nakierowany na technologię VR, w którym będzie można zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi. Będą się tam odbywały kongresy, seminaria poświęcone Przemysłowi Przyszłości oraz zajęcia dla studentów Akademii Tarnowskiej. - Przemysł Przyszłości potrzebuje wyspecjalizowanych kadr, dzięki współpracy z Akademią Tarnowską możemy tworzyć innowacyjne kierunki, które będą dostarczać specjalistów z zakresu nowoczesnego przemysłu, których w Tarnowie brakuje. Będzie to sprzyjało powstawaniu innowacyjnych StartUP'ów i tworzeniu nowych atrakcyjnych miejsc pracy - przybliżał Henryk Łabędź
Co istotne, remont dworca w Mościcach nie będzie kosztował miasta ani złotówki. Cały remont planuje sfinansować PKP, przy rozwiązaniu, że miasto wynajmie większość powierzchni budynku na własne cele.
Podczas konferencji przypomniano, że w 2021 r. planowano utworzyć w Tarnowie ośrodek zajmujący się Przemysłem Przyszłości. Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie w partnerstwie m.in. z Akademią Tarnowską, Podkarpackim Klastrem IT, Doliną Lotniczą oraz firmami z branży 4.0 starała się o środki na powstanie takiego centrum w Tarnowie i Rzeszowie. Ostatecznie tarnowsko-rzeszowskie konsorcjum przegrało wówczas rywalizację o dotację.