Z poradnika ogrodnika - marzec

 Pora zabrać się do pracy w ogrodzie i na działce. Do zrobienia jest naprawdę dużo, ale już wkrótce rośliny wynagrodzą wysiłek. Wciąż jednak trzeba pamiętać, że to nie mroźna zima, a przedwiośnie i niebezpieczne wiosenne przymrozki mogą wyrządzić duże szkody w uprawach.

 

Marzec jest bardzo ważnym miesiącem w ogrodach i na działkach. Rozpoczyna się porządkowanie po zimie.

Przede wszystkim należy zgrabić opadłe, zeszłoroczne liście. Czysty, choć jeszcze pusty ogród, od razu poprawi samopoczucie. W połowie marca przycina się posadzone jesienią młode drzewa i krzewy owocowe. Młody agrest, maliny i porzeczki należy przyciąć tuż nad ziemią. U starszych drzew i krzewów wykonać należy cięcie prześwietlające. Przyciąć trzeba też jabłonie, grusze i śliwy, a rany po cięciu dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą. Osoby, które mają w swoim ogrodzie brzoskwinie, powinny wykonać oprysk chroniący te drzewka przed dość często występującą chorobą, jaką jest kędzierzawość liści.

Do wysiewu nasion przygotować należy inspekty, usuwając stare rośliny i chwasty. W marcu w inspektach można już wysiewać warzywa kapustne – kalarepę, kalafiora, kapustę głowiastą i brokuły. Można też z powodzeniem posiać sałatę masłową i kruchą. W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek należy wysiać paprykę i pomidory. Rośliny te wymagają sporo ciepła więc na zewnątrz będzie można je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja.

Grządki z przedzimowymi zasiewami warzyw takich jak marchew, koper, pietruszka, szpinak czy czosnek, warto okryć włókniną lub folią perforowaną, przyspieszając tym sposobem wschody.

W drugiej połowie marca, jeżeli jest dostatecznie ciepło, w zimnych szklarniach, tunelach i inspektach można wysiać rzodkiewkę i posadzić rozsadę sałaty na wczesny zbiór, kalarepy, kalafiora i kapusty wczesnej.

Również, jeśli jest już ciepło, pod koniec marca można wysiać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, wczesna marchew, rzodkiewka koper, cebula, trybula ogrodowa.

Jeżeli pozwala na to temperatura, a w prognozach pogody nie widać przymrozków, można usunąć okrycia zimowe roślin ozdobnych. Usuwamy też resztki bylin, obcinając je tuż przy ziemi. Przyciąć należy krzewy kwitnące późną wiosną i latem. Odpowiednie cięcie zagwarantuje intensywny wzrost i ładny wygląd roślin. Wyciąć trzeba wszystkie pędy chore, zdeformowane, przemarznięte i rosnące do wnętrza krzewu. Marzec to pora na cięcie róż. Róże krzaczaste i pnące należy prześwietlić, usuwając najstarsze pędy. Wszystkim różom wycina się pędy słabe, stare i martwe.

Róże wielokwiatowe można ciąć na dwa sposoby. Aby zapewnić sobie duże kwiaty część pędów przycinamy silnie na kilka oczek - wtedy rośliny zakwitną nieco później. Natomiast jeśli zależy nam na wczesnym kwitnieniu, pędy skracamy tylko lekko. Silnego cięcia wymaga budleja. Odwdzięczy się za nie pięknymi kwiatami, wabiącymi do ogrodu motyle i pszczoły. Budleję należy skrócić mocno, pozostawiając jedynie odcinki pędów o długości około 30 cm.

Uwagi wymagają krzewy i drzewka iglaste. Należy usunąć gałęzie i pędy z widocznymi uszkodzeniami mrozowymi, a pod iglakami uzupełnić ubytki kory sosnowej, jeśli ją stosujemy.

Z myślą o kolorowym i pełnym kwiatów ogrodzie, w tunelach i inspektach należy w marcu wysiać nasiona aksamitki, astra chińskiego, cynii oraz lewkonii.

Osoby niecierpliwe, które wysiew rozpoczęły już lutym w domu, muszą pamiętać o pikowaniu siewek. Gdy marcowa ziemia jest rozmarznięta i wystarczająco nagrzana, na miejsce stałe można wysiewać m. in. groszek pachnący, mak polny, czarnuszkę i chaber.

Po zimie górna warstwa gleby staje się zwarta. Aby ułatwić zdrowy wzrost roślinom cebulowym, glebę dobrze jest lekko spulchnić, ale ostrożnie, aby nie uszkodzić cebulek. Jeśli pogoda sprzyja, można dzielić karpy liliowców, funkii, astrów krzaczastych,   ostróżki, płomyków wiechowatych, rudbekii i nawłoci. Podział jeszcze przed rozwojem liści sprzyja lepszemu przyjmowaniu się roślin na nowym miejscu oraz szybkiemu wznowieniu wzrostu. Pamiętajmy o trawniku, który teraz potrzebuje tlenu. Należy zacząć go intensywnie pielęgnować oraz wykonać wertykulację i areację.

 

 

12.03.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |