Same korzyści

 Mościckie Centrum Medyczne zainwestowało w w fotowoltaikę i teraz sprawdza efekty. A efekty są takie, że po roku pracy instalacji udało się zaoszczędzić 70 tysięcy złotych, i jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, koszty inwestycji zwrócą się w przyszłym roku.

 

70 tysięcy złotych zaoszczędziło Mościckie Centrum Medyczne na opłacie rachunków za prąd. Tak wynika z podsumowania efektywności pracy instalacji fotowoltaicznej, która zamontowana została w lutym ubiegłego roku, a od marca pracuje na pełnej wydajności. Dzięki jej uruchomieniu ilość energii, którą spółka zużyła do oświetlenia, wentylowania, klimatyzacji pomieszczeń oraz zasilenia aparatury medycznej, obniżyła się o około 27% . Po ostatnich podwyżkach, w ciągu minionych 12 miesięcy suma rachunków za energię elektryczną, uregulowanych przez spółkę, to 260 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę dotychczasowe relacje cenowe, oszczędności wynikające z produkcji własnej energii pozwolą na zbilansowanie inwestycji w listopadzie 2025 roku. - Potwierdziły się nasze przewidywania co do tego, że rachunki za energię będą stanowiły coraz poważniejszy udział w kosztach stałych spółki. Dlatego cieszymy się, że udało się wykonać tę inwestycję. Daje nam ona mniejszą zależność od wahań cen prądu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ograniczenie zakupów energii wpływa pozytywnie na stan środowiska – mówi Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Inwestycja kosztowała ok. 163 tys. zł., a moc instalacji dla MCM oszacowano w oparciu o specjalistyczną ekspertyzę. Wcześniej w siedzibie spółki przeprowadzono także prace termomodernizacyjne, które pozwoliły uzyskać obniżenie zużycia energii cieplnej o blisko jedną trzecią.

 

 

 

12.04.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |