Z poradnika ogrodnika - maj

 Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy. Cieszy oko soczystą, świeżą zielenią i coraz obficiej pojawiającymi się różnobarwnymi kwiatami. Ale maj oznacza też Zimnych Ogrodników i Zimną Zośkę. I masę pracy.


Maj w ogrodzie czy na działce jest przepiękny. Cieszy świeżą zielenią młodych liści i coraz obficiej pojawiającymi się różnobarwnymi kwiatami. Dla roślin ogrodowych niebezpieczne mogą jednak być przymrozki występujące w okresie tzw. Zimnych Ogrodników i Zimnej Zośki.  W tych dniach powinno się więc zwrócić szczególną uwagę na rośliny najbardziej wrażliwe na spadki temperatury.

Najważniejsze prace ogrodnicze w maju, to przycięcie po przekwitnięciu wcześniej kwitnących krzewów ( forsycje , wczesne tawuły , wierzby , migdałki ) oraz zasilenie drzew i krzewów owocowych. Odchwaszczamy też glebę wokół truskawek, pod drzewami i krzewami. Usuwamy zbędne odrosty korzeniowe malin i porzeczek, formujemy młode drzewa, prześwietlamy gęste korony, uzupełniamy ściółkę wokół krzewów borówki amerykańskiej. Późne odmiany warzyw należy zasilić zalecaną dla nich dawką nawozu o podwyższonej zawartości azotu lub gnojówką z pokrzyw. Przerywamy rzędy buraków, marchwi i pietruszki. Wysadzamy rozsadę selerów i warzyw kapustnych, a w drugiej połowie miesiąca - pomidorów, papryki, bakłażanów i roślin dyniowatych. Siejemy fasolkę szparagową i koper co 2 tygodnie, aż do lipca, aby zapewnić sobie długie ich zbiory.

W maju można sadzić wiele gatunków drzew i krzewów, np. jałowiec pospolity,  klon zwyczajny, bez czarny,  dereń jadalny,  róże. Już rosnącym różom przycinamy pędy tnąc je na wysokości 30-40 cm, około 1cm nad pączkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Usuwamy przy okazji z krzewów wszystkie pędy przemarznięte i chore.
Należy uważnie przyjrzeć się krzewom iglastym i sprawdzić, czy na igłach i pędach nie ma szkodników. W razie potrzeby opryskujemy rośliny preparatem owadobójczym.

Maj to czas na sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie. Obrywamy kwiaty przekwitających roślin cebulowych, aby nie wysilały się na tworzenie nasion. Ich liście i pędy, zanim zaschną, powinny jeszcze miesiąc odżywiać części podziemne. Rozsadzamy zagęszczone kępy szafirków i cebulic. Rozmnażamy przez podział byliny kwitnące latem i jesienią, przy czym najlepiej robić to w pochmurny dzień. Wysadzamy do gruntu karpy dalii, kłącza pacioreczników i bulwy mieczyków. Wysiewamy rośliny jednoroczne, którym nie służy przesadzanie, np. groszek pachnący, słonecznik, nasturcję. Siew maciejki i nagietków warto do lata powtarzać co 3 tygodnie.

Na początku miesiąca wysadzamy do gruntu rozsady roślin takich jak lwie paszcze, astry chińskie i kocanki ogrodowe. Po 15 maja wysadzić można szałwię, aksamitki, żeniszki i lobelie. W połowie miesiąca można posadzić pelargonie, petunie, werbeny i rośliny, które boją się przymrozków. Kupione u ogrodnika są zahartowane i mogą od razu nocować na balkonie. Te przechowywane zimą w domu, najpierw przez tydzień wynosimy na dzień w lekko ocienione, zaciszne miejsce, a na noc wstawiamy do pomieszczenia, ewentualnie osłaniamy agrowłókniną lub papierem.

Przede wszystkim jednak odchwaszczamy ogród. Chwasty to w ogrodzie jedyne, co rośnie bez starań i troski.

 

02.05.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |