Las na wyciągnięcie ręki i... smartfona

 Dwoje narratorów, którzy w ciekawy, a jednocześnie rzetelny sposób przekazują informacje o lesie, jego faunie i florze. Tak, w wielkim skrócie, prezentuje się audioprzewodnik „Las na wyciągnięcie ręki”, który na leśnych ścieżkach właśnie zadebiutował. Na spacery w towarzystwie zieleni, ptaków i audioprzewodnika, zapraszają Nadleśnictwa Brzesko i Studio.pl

 

Pogłębienie wiedzy o środowisku leśnym, ukazanie go w wielu wymiarach, a także wytłumaczenie skomplikowanych zależności, którymi rządzi się gospodarka leśna. Taki cel ma audioprzewodnik „Las na wyciągnięcie ręki”, który właśnie miał swój debiut. Specjalistyczne audycje zostały zrealizowane dla Nadleśnictwa Brzesko przez Studio.pl. Ścieżkę edukacyjną, dla której zostały dedykowane, wytyczono nieopodal leśniczówki przy Czerwonej Drodze w Okocimiu.

W podróż po lesie zabiera słuchaczy dwoje narratorów. Ich relacja poświęcona jest historii lasów, funkcji spełnianych przez obszary leśne, a także bogatej faunie i florze terenu. W towarzystwie ekspertów: leśników, biologa, historyka i archeologa, przekazują oni wiele ciekawostek dotyczących odwiedzanego środowiska. W gronie specjalistów, którzy towarzyszą słuchaczom, znaleźli się także członek związku łowieckiego, pasjonat fotografii przyrodniczej, a nawet lekarz.- Z audycji można się dowiedzieć, według jakich zasad sadzony jest nowy las i jak wykorzystywane jest pozyskiwane drewno – tłumaczy Paweł Dzięgielowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzesko. - To miejsce wpisuje się w pojęcie lasu społecznego. Z jednej strony edukuje, z drugiej daje przyjemność przebywania w lesie, gdzie gospodarka jest prowadzona pod dyktando tych, którzy korzystają z lasów na co dzień. Wielu z nas potrzebuje trochę ciszy, śpiewu ptaków, nieprzerywanego przejeżdżającymi obok samochodami, tego powietrza o wyjątkowym zapachu. Ta ścieżka pokazuje, jak Lasy Państwowe się zmieniają, jak zachęcają młodzież, sportowców, całe rodziny do przebywania w nich. A jeśli przy okazji nowoczesne technologie zachęcają do lepszego poznania tego miejsca, to tylko powód do radości – mówi Piotr Kempf, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Audioprzewodnik zawiera także wskazówki dotyczące reguł bezpiecznego zachowania. Można się m.in. dowiedzieć, co zrobić, kiedy spotkamy w lesie ranne zwierzę, czy znajdziemy wnyki. Poszczególne przystanki na ścieżce znajdują się zazwyczaj w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. - Na całość opowieści składa się 12 audycji. Kompetentny komentarz i wskazówki nawigacyjne pozwalają bezpiecznie przemierzyć wyznaczoną trasę i łatwo przyswoić prezentowane informacje – zachęca Marek Kołdras ze Studia.pl. - Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, często jeździmy daleko. Tymczasem blisko nas są takie cudowne miejsca, jak te lasy, z wieloma atrakcjami jak ta ścieżka i audycje, z których można się wiele dowiedzieć. Zachęcam, aby te piękne miejsca całymi rodzinami odwiedzać, spacerować, obserwować przyrodę – zachęca Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.  Audycje, po zapisaniu w formacie MP3, zostały umieszczone na stronie internetowej Nadleśnictwa Brzesko. Można je kopiować na smartfony. Zostały one także opublikowane w serwisie YouTube. Najlepiej słuchać ich podczas spaceru po ścieżce. Import kolejnych podrozdziałów opowieści ułatwiają kody QR, umieszczone w miejscach, gdzie wyznaczono przystanki na trasie wycieczki. W kilku miejscach umieszczono ławki, pozwalające na odpoczynek. By łatwiej było pokonać różnice poziomów, na ścieżce pojawiły się także drewniane stopnie schodów.

 

08.05.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |