Grafiki Albrechta Dürera

 Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zaprasza 17 maja na otwarcie wystawy „Albrecht Dürer – grafiki”. Wystawa, która czynna będzie do 9 czerwca, zaprezentowana zostanie w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”.

 

W piątek, 17 maja o godzinie 17.00, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21  nastąpi otwarcie wystawy: „Albrecht Dürer – grafiki”, prezentowanej w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”.

Albrecht Dürer (1471-1528), uważany jest na jednego z największych niemieckich malarzy, grafików i rysowników. W kolekcji grafiki pochodzącej z pałacu książąt Sanguszków w Gumniskach (od 1945 roku w Muzeum Ziemi Tarnowskiej), przechowywanych jest kilkanaście rycin jego autorstwa. Są to drzeworyty z serii: „Wielka Pasja” z 1510 roku – 2 sztuki („Chrystus w otchłani”, „Złożenie do grobu”) i „Mała Pasja” (1509-1511) – 4 sztuki („Chrystus opuszczający Matkę”, „Ostatnia Wieczerza”, „Zmartwychwstanie” oraz „Zesłanie Ducha Świętego”). Kolejne cykle reprezentuje w zbiorze 5 rycin z serii „Żywot Marii” , a także pojedyncze sztychy „Św. Hieronim” i „Św. Rodzina”, obydwa z 1511 roku. Prace artysty są sygnowane monogramem „AD”. Pierwotnie znajdowały się w pałacu w Sławucie, należącym do ordynata zasławskiego Romana Damiana Sanguszki (1832-1917). Książe systematycznie, od lat 60. XIX wieku, tworzył swoją kolekcję, głównie drogą zakupów antykwarycznych. Jego zbiór opatrzony okrągłą pieczęcią z napisem: „Biblioteka Romana Sanguszki”, znacznie ucierpiał w czasie I i II wojny światowej. Znajdują się w nim grafiki ze szkoły niemieckiej, niderlandzkiej, włoskiej i angielskiej, a także francuskiej, z okresu od XVI do XVIII wieku. Wśród nich są także prace naśladowców Dürera wykonane w technice akwaforty, współczesnych mu grafików, m.in. Hieronymusa Hopfera: „Św. Hubert” i „Wielka armata”, jak również działającego
w Antwerpii Johannesa Wierixa „Św. Hieronim w celi” i „Adoracja Dzieciątka w stajence”.

Ze względu na charakter obiektów oraz ich stan zachowania, prezentacja prac A. Dürera będzie ograniczona czasowo. Znaczące obostrzenia konserwatorskie, pozwalają na eksponowanie ich tylko do 9 czerwca. Wystawę będzie można zobaczyć w trakcie trwania tegorocznej Nocy Muzeów.

 

14.05.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |