Leonardo da Vinci i jego machiny

 „Machiny Leonarda da Vinci”, to wystawa prezentująca repliki wynalazków i dzieł jednego z najwybitniejszych umysłów w historii ludzkości. Ekspozycja, w ramach której odbędą się również oprowadzania i warsztaty przygotowane przez tarnowski Pasaż Odkryć, będzie dostępna od 15 maja do 30 czerwca w Gemini Park Tarnów.

 

Gemini Park Tarnów zaprasza w podróż w czasie do epoki renesansu. We współpracy z Pasażem Odkryć, centrum handlowe przygotowało wystawę  „Machiny Leonarda da Vinci”. Wystawa składa się z blisko 30 eksponatów, z których wiele można dotknąć i wprawić w ruch. Od karabinu maszynowego, przez lotnię, koparkę, interaktywne łożyska kulowe, działo zaporowe, aż po rower i przekładnię ślimakową – podczas wystawy będzie można odkryć, jak daleko Leonardo da Vinci wyprzedził swoje czasy. Do rekonstrukcji eksponatów zostały użyte tylko te materiały, które były stosowane w epoce renesansu.

Wystawa otwarta zostanie 15 maja. W dniu otwarcia, a także w każdy czwartek i piątek od godziny 9.00 do 16.30, eksperci z tarnowskiego Pasażu Odkryć poprowadzą warsztaty i oprowadzania, które będą okazją, by zgłębić tajniki renesansowej technologii i sztuki.

„Machiny Leonarda da Vinci” to coś więcej, niż tylko wystawa. To miejsce nauki i inspiracji. Dzięki bogatym opisom, rycinom, materiałom edukacyjnym oraz grafikom, każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł zrozumieć zasady działania maszyn i zobaczyć, jak renesansowy geniusz łączył sztukę z nauką. Oprócz konstrukcji wykonanych z drewna (i to bez użycia nawet jednego gwoździa, czyli dokładnie tak, jak opisał to mistrz w notatkach!), będzie można z bliska zobaczyć reprodukcje najsłynniejszych dzieł Leonarda, w tym „Mony Lisy”, „Damy z gronostajem” czy „Ostatniej Wieczerzy”.

Wejście  na wystawę znajduje się od strony zewnętrznego parkingu centrum handlowego, obok sklepu 50style. Bilety wstępu kosztują odpowiedni: bilet ulgowy: 8 zł, bilet normalny: 10 zł, bilet grupowy: 5 zł, bilet rodzinny 2+2: 25 zł. Dzieci do 3 roku życia: wstęp wolny.

Wystawa czynna będzie do 30 czerwca.

 

14.05.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |