Lidia Morawska w Tarnowie

 Lidia Morawska, urodzona w Tarnowie światowej sławy fizyczka, profesorka Uniwersytetu Technologicznego w Queensland i dyrektorka Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, gościła w piątek, 24 maja, w tarnowskim Pasażu Odkryć. Profesor opowiadała o prowadzonych przez siebie badaniach, spotkała się też z uczestnikami odbywającej się w Akademii Tarnowskiej konferencji naukowej.

 

Na zaproszenie prezydenta Tarnowa Jakuba Kwaśnego, w Pasażu Odkryć gościła urodzona w Tarnowie, światowej sławy fizyczka, profesorka Uniwersytetu Technologicznego w Queensland (Australia) i dyrektorka Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, Lidia Morawska. Prof. Lidia Morawska jest córką znanego żeglarza kapitana jachtowego Henryka Jaskuły, który w latach 1979-1980 na jachcie „Dar Przemyśla”, jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, samotnie bez zawijania do portów okrążył Ziemię.

Spotkanie w Pasażu Odkryć, prezydent rozpoczął od podziękowań dla pani profesor za udział w akcji „Moje miejsce w Tarnowie”. – Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia. Co prawda pani profesor większość życia spędziła w Przemyślu i niedawno odebrała tytuł honorowej obywatelki tego miasta, ale kiedy rozmawialiśmy przy okazji akcji „Moje miejsce w Tarnowie”, umówiliśmy się, że przy najbliższej okazji nie tylko z sentymentem westchnie widząc tabliczkę „Tarnów” na dworcu, ale także na chwilę wysiądzie z pociągu. Bardzo za to dziękujemy i zapraszamy częściej. Jesteśmy dumni i cieszymy się z tego, że za każdym razem, kiedy pani profesor wypełnia formularz, w którym trzeba wpisać miejsce urodzenia, to wpisuje Tarnów, a nie Przemyśl – mówił prezydent Jakub Kwaśny.

Lidia Morawska, którą w uznaniu zasług dla skuteczniejszej walki z wirusem SARS-CoV-2 (przewodziła interdyscyplinarnej grupie badawczej, analizującej rolę drogi kropelkowej dla rozprzestrzeniania się wirusa), magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2021 roku w kategorii „Innowatorzy”, powiedziała: - Jak dostałam to zaproszenie, żeby powiedzieć coś na temat mojego miejsca w Tarnowie, zastanawiałam się co ja powiem, bo w Tarnowie byłam tylko raz od czasów gdy byłam malutka. Podkreślam jednak, że ponieważ jest to moje miejsce urodzenia, to jest mi w jakimś sensie bliskie i cały czas było. Także jak dzisiaj pociąg dojeżdżał do Tarnowa i rozpierzchły się zalegające mgły, to było to dla mnie bardzo wzruszające. Dziękuję bardzo za to zaproszenie i jestem bardzo szczęśliwa, że tu jestem.

Podczas spotkania profesor Morawska odpowiadała na pytania dotyczące prowadzonych przez siebie badań oraz sposobu, w jaki powstała interdyscyplinarna grupa badawcza z okazji COVID-u. W towarzystwie zastępczyni prezydenta Tarnowa Agnieszki Kawy, prorektora do spraw nauki i rozwoju Akademii Tarnowskiej, dr. hab. Rafała Kurczaba i kierowniczki tarnowskiego Pasażu Odkryć Joanny Babuli zwiedziła Pasaż Odkryć. Spotkała się także z uczestnikami odbywającej się w Akademii Tarnowskiej międzynarodowej konferencji naukowej „Człowiek w zdrowiu i chorobie – profilaktyka i postępowanie w chorobach cywilizacyjnych”.

 

 

 

24.05.2024
Komentarze:
999: 27.05.2024
I co Tarnów zyskał na tych odwiedzinach? Lans Kwaśnego, Kawy i paru innych?
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |