Niezwykła kolekcja Bogusława Kubisztala

 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza w poniedziałek, 17 czerwca, na otwarcie wystawy „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala”. Wystawa, przygotowana w ramach cyklu Tarnowscy Kolekcjonerzy, czynna będzie do 26 lipca.

 

W poniedziałek, 17 czerwca o godzinie 18.00,  w Muzeum Ziemi Tarnowskiej przy  Rynku 3 odbędzie się odbędzie się wernisaż wystawy „Malarstwo, rzeźba, grafika. Z kolekcji Bogusława Kubisztala”.  Jest to kolejna wystawa z muzealnego cyklu Tarnowscy Kolekcjonerzy, która realizowana jest w ramach projektu „Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski”.

Wystawa prezentuje zbiory należące do Bogusława Kubisztala, który od lat gromadzi przedmioty z różnych dziedzin sztuki. Jego zbiór, obejmujący malarstwo, rzeźbę i grafikę, liczy obecnie 1000 obiektów i wciąż się powiększa. Prace wyróżniają się ciekawą formą, bogatą kolorystyką i różnorodną tematyką. Kolekcjoner zwraca uwagę na warsztat twórców i wielką wrażliwość artystyczną. Jak sam mówi: „chciałby zarazić innych uwielbieniem do sztuki”.

Na wystawie zaprezentowano obiekty z dziedziny malarstwa, rzeźby i grafiki pochodzące z początku XX wieku do współczesności. Wśród nich znajdują się nazwiska z kanonu historii sztuki polskiej takie jak: Franciszek Starowieyski, Wlastimil Hofman, Wojciech Weiss, Tadeusz Makowski, Stanisław Szukalski, a także współcześnie tworzący artyści: Piotr Jakubczak, Tomasz Sętowski, Monika Kwiecińska. Kolekcja zawiera również wyjątkowe przykłady grafik takich artystów jak: Pablo Picasso, Salvador Dali czy Andy Warhol oraz miniaturową rzeźbę Igora Mitoraja. Właściciel kolekcji zdecydował się po raz pierwszy pokazać swoje zbiory w tarnowskim muzeum.

Kuratorkami wystawy, która czynna będzie do 26 lipca, są Anna Filar i Manuela Stadnicka-Hoffman

 

 

14.06.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |