Lipiec w ogrodzie to czas kolorów i radości z dobrzej wykonanej wiosną pracy. Ale działkowcy i miłośnicy ogrodów dobrze wiedzą, że przy roślinach praca jest zawsze, a odpoczynek tylko czasami. Właściwa pielęgnacja lipcowych kwiatów i krzewów może przedłużyć radość z ich kwitnienia.
Lipiec w ogrodzie to czas na prace pielęgnacyjne i kosmetyczne. Do najważniejszych należą podlewanie, usuwanie chwastów, nawożenie i usuwanie przekwitłych kwiatów.
W pełni okresu wegetacyjnego, zwłaszcza przy coraz częściej panujących wysokich temperaturach, odpowiednie nawodnienie gleby to sprawa kluczowa. Woda pomaga jednak przetrwać nie tylko pożądanym kwiatom, drzewom, krzewom i warzywom, ale i chwastom. Dlatego, w miejscach oczyszczonych z chwastów, warto rozłożyć warstwę ściółki, na przykład mieloną korę lub suchą, skoszoną trawę, dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój chwastów.
Aby kwiaty odwdzięczyły się bujnością i kwitnieniem, w lipcu należy poświęcić im trochę więcej uwagi. Krzewom róż należy usunąć pędy wyrastające z podkładek i przekwitłe kwiatostany, a roślinę zasilić nawozem. W drugiej połowie lipca można rozpocząć szczepienie, wykorzystując jako podkładkę różę dziką i różę wielokwiatową. W lipcu przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny skalne i rośliny okrywowe kwitnące wiosną (żagwin, płomyk szydlasty, rogownicę, zawciąg, aster alpejski, barwinek, rojniki, rozchodniki i macierzankę). Można także dzielić wysokie byliny kwitnące latem, ale wcześniej, po przekwitnięciu, należy przyciąć im pędy i dopiero po dwóch tygodniach od tego zabiegu byliny wykopać i podzielić tak, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Niektóre rośliny (między innymi ostróżka, tojad, szałwia szkarłatna, lwia paszcza) zakwitną ponownie, jeśli przytniemy je zaraz po pierwszym kwitnieniu. Lipiec to dobry miesiąc na wysiew kwiatów dwuletnich (malwy, stokrotki, bratki, niezapominajki), które zakwitną w następnym sezonie. Rośliny należy przepikować 3–4 tygodnie po siewie, gdy mają po trzy listki. Do końca miesiąca można wysiewać maciejkę i rezedę. Mieczykom po przekwitnięciu trzeba obciąć kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązywania owoców, co znacznie osłabia cebule. Na roślinie należy przy tym pozostawić przynajmniej cztery liście. Przekwitłe kwiatostany warto zresztą usunąć z większości roślin, bo w ten sposób pobudza się je do wytwarzania nowych pąków.
Po zakończonych zbiorach, należy uporządkować grządki truskawek, przycinając liście i wygrabiając je wraz ze ściółką, którą wyłożone były międzyrzędzia. Po usunięciu chwastów i rozłogów, truskawki trzeba zasilić nawozami i spulchnić glebę.
Systematycznie odchwaszczać i wzruszać glebę w międzyrzędziach należy także na grządkach z warzywami. Z krzaków pomidora usuwamy wszystkie zbędne boczne pędy wyrastające z kątów liści. Pod koniec miesiąca należy pomidory ogłowić czyli usunąć wierzchołek wzrostu. Przez cały miesiąc można dosiewać koper, rzeżuchę i rukolę.
Trawnik, to dla wielu posiadaczy ogrodów i działek, często oczko w głowie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im wyższa trawa, tym bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu. Dlatego, jeżeli już kosimy trawnik, nie róbmy tego zbyt nisko. Dobrze jest raz w miesiącu zasilić murawę specjalnym nawozem do trawników.