Polskie obywatelstwo, polski paszport

 Niektórzy podróżni posługują się dokumentami, które posiadają z racji drugiego obywatelstwa. Zgodnie z przepisami, będąc obywatelami RP, do kontroli granicznej powinno się przedstawić polski dokument podróży. Nieznajomość przepisów może skomplikować wyjazd z Polski.

 

Tylko w środę, 24 lipca, funkcjonariusze PSG w Krakowie-Balicach na granicy lotniczej - na kierunku wyjazdowym z Polski - nie zezwolili na wyjazd z kraju czterem małoletnim Polakom. Podczas odprawy granicznej młodzi podróżni, będący obywatelami Polski, przedstawili paszporty wydane przez władze Wielkiej Brytanii. Wszyscy podróżowali z dorosłymi opiekunami. Dwóch chłopców chciało wylecieć do Londynu, jeden do Leeds, a jeden do Stambułu. Ponieważ chłopcy nie posiadali przy sobie polskiego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, nie zezwolono im na wyjazd z Polski. Od początku tegorocznych wakacji, miało miejsce aż 31 podobnych zdarzeń.


Straż Graniczna przypomina: zgodnie z zapisami ustawy o obywatelstwie polskim, w tym art. 3, obywatel RP posiadający również obywatelstwo innego państwa (np. Wielkiej Brytanii), nie może wobec władz RP powoływać się ze skutkiem prawnym na to obywatelstwo. Każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo, podczas przekraczania granicy powinna legitymować się ważnym polskim dokumentem podróży, umożliwiającym przekroczenie granicy RP.

 

25.07.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |