Rozpoczęły się XXXIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W liczącej 213 sportowców reprezentacji Polski, są zawodnicy z Małopolski, startujący w kajakarstwie, wioślarstwie, szermierce, siatkówce, kolarstwie górskim i szosowym, pływaniu oraz wspinaczce sportowej. Część z nich o medal olimpijski powalczy kolejny raz.
Igrzyska w stolicy Francji - choć wiele dyscyplin zostanie rozegranych poza Paryżem, a żeglarstwo na dalekim Tahiti - potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Polska dotychczas zdobyła na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 298 medali, w tym 72 złote, 89 srebrnych i 137 brązowych. Tegoroczne igrzyska są pierwszymi, gdy w narodowej kadrze jest więcej kobiet niż mężczyzn. W tej sytuacji, to z paniami wiązane są największe nadzieje na medale olimpijskie. Również z tymi, pochodzącymi z Małopolski.
Kajakarka Klaudia Zwolińska ze Startu Nowy Sącz trzy lata temu startowała w Tokio w K1 i była piąta. Jest jedną z zaledwie kilku zawodniczek, które teraz wystartują w trzech konkurencjach: w kajaku, kanadyjce i crossie (slalom ekstremalny). Rok temu Zwolińska zdobyła dwa srebrne medale podczas Igrzysk Europejskich. Ze względu na terminarz, nowosądeczanka może zdobyć dla Polski medale nr 299 i 300.
Aleksandra Kałucka zaczynała sportową karierę w Tarnovii. Wraz z Aleksandrą Mirosław są głównymi kandydatkami do złotego medalu we wspinaczce na szybkość. To młoda, ale zdecydowanie bardzo efektowna dla widzów dyscyplina sportowa. Kałucka (AZS AT Tarnów) ma w swoim dorobku złoty medal Pucharu Świata i srebro mistrzostw Europy.
Adrianna Kąkol (Kolejowy Klub Wodny 1929) specjalizuje się w konkurencji K-4 500 m, w której czteroosobowe osady kajakarek ścigają się na dystansie liczącym pół kilometra. W Paryżu wystartuje wraz z Karoliną Nają, Anną Puławską i Dominiką Putto. Krakowianka jest złotą medalistką IE Kraków-Małopolska (2023). W ubiegłym roku została wyróżniona nagrodą PKOL Nadzieje Olimpijskie im. Eugeniusza Pietrasika, a także nagrodą „Nadzieja olimpijska Paryż 2024” podczas Gali Mistrzów Sportu 89. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”.
Katarzyna Wełna, wychowanka Uczniowskiego Klubu Sportowego 1993 Kraków, absolwentka SMS przy ulicy Grochowskiej, wioślarka KS AZS AWF Kraków, ma ponad 30 medali we wszystkich kategoriach wiekowych. Akademicka mistrzyni świata w jedynce wagi lekkiej, w niedzielę w eliminacjach w dwójce podwójnej wagi lekkiej, popłynie z Martyną Radosz.
Dwie spośród czerech szpadzistek powołanych na igrzyska, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka, są zawodniczkami KS AZS AWF Kraków. Obie mają za sobą debiut olimpijski na poprzednich igrzyskach w Tokio. Knapik-Miazga to wielokrotna mistrzyni Polski, medalistka mistrzostw świata i Europy. Jarecka, obok medali MP i srebra ME, jest też mistrzynią indywidualnie i brązową medalistką letniej Uniwersjady 2017. W Paryżu Knapik-Miazga wystartuje w turnieju indywidualnym i drużynowym. W tym ostatnim stworzy zespół z Jarecką, Alicją Klasik i Martyną Swatowską-Wenglarczyk.
Grzegorz Hedwig ze Startu Nowy Sącz, jest kajakarzem górskim, kanadyjkarzem, medalistą mistrzostw Polski i mistrzostw Europy w slalomie kajakowym. Syn Doroty, złotej medalistki mistrzostw świata juniorów w kajakarstwie górskim, liczy na udany start w paryskich zmaganiach.
W stolicy Francji zaprezentują się także sportowcy – z dużymi szansami na medale – którzy zaczynali swoją karierę sportową w Małopolsce, ale teraz reprezentują kluby z innych części Polski lub innych państw.
Krakowianką jest utalentowana pływaczka Katarzyna Wasick, która ma za sobą starty olimpijskie w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio. W Paryżu popłynie na swoim koronnym dystansie, czyli 50 m stylem dowolnym oraz w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym. Sprinterka stanie przed szansą na wywalczenie pierwszego od 20 lat medalu na olimpijskim basenie. Od lat reprezentuje AZS AWF Katowice.
W Krakowie urodziła się Paula Gorycka, która będzie reprezentować biało-czerwone barwy w kolarstwie górskim. Obecnie jest zawodniczką szwajcarskiego klubu Strüby Sting. Przede wszystkim jednak jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, aktualną mistrzynią Polski w cross country (XCO) i w short tracku (XCC), brązową medalistką mistrzostw świata do lat 23 (2010, 2012) i srebrną medalistką mistrzostw Europy do lat 23 (2012).
Przygodę z kolarstwem szosowym rozpoczęła w Krakowie Katarzyna Niewiadoma – wychowanka sekcji kolarskiej WLKS Krakus Swoszowice, a od wielu lat zawodniczka zagranicznych drużyn kolarskich (obecnie Canyon SRAM Racing). W Paryżu weźmie udział w wyścigu ze startu wspólnego kobiet. Jest medalistką zarówno mistrzostw świata, Europy, igrzysk europejskich, jak i mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym (2023), trzecią zawodniczką Tour de France kobiet (2022 i 2023), a w ubiegłym roku triumfowała także w klasyfikacji górskiej tego wyścigu. Jako pierwsza Polka została nominowana do nagrody dla najlepszej kolarki sezonu 2023. Na olimpijskich trasach walczyła dwukrotnie, w Rio de Janeiro i w Tokio.
Tomasz Fornal i Marcin Janusz postarają się przełamać klątwę ćwierćfinałów w siatkówce mężczyzn. Na tej fazie rozgrywek Polacy kończyli pięć ostatnich igrzysk olimpijskich. Fornal pierwsze kroki stawiał w UKS 22 SP nr 155 Kraków i Hutniku Dobry Wynik. Jest synem Marka Fornala, dwukrotnego mistrza kraju w barwach Hutnika. Tomasz Fornal jest obecnie siatkarzem Jastrzębskiego Węgla. Marcin Janusz, urodzony w Nowy Sączu, uczył się w UKS przy SP 20 w swoim rodzinnym mieście. Teraz reprezentuje Zaksę Kędzierzyn Koźle. Także Martyna Łukasik, polska siatkarka, która wraz z żeńskim zespołem białoczerwonych jest w Paryżu, przed dwa lata grała w Treflu Proximie Kraków.
Mateusz Polaczyk urodził się w Limanowej, a wywodzi się ze Szczawnicy. Pięciokrotny medalista mistrzostw świata w kajakarstwie slalomowym, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Zawodnik klubów Pieniny Szczawnica, KK Kraków, AZS AWF Kraków i aktualnie Zawiszy Bydgoszcz. Żołnierz zawodowy w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym.
Dominik Czaja, polski wioślarz, wicemistrz świata i Europy. Zaczynał w UKS 1993 Kraków, później bronił barw AZS AWF Kraków. Teraz jest w AZS AWF Warszawa. Wraz z Fabianem Barańskim, Mateuszem Biskupem i Mirosławem Ziętarskim, w czwórce podwójnej mężczyzn postarają się o kolejny sukces.
Większość zawodników z Małopolski, rozpoczynających rywalizację we Francji, jest laureatami Małopolskiego Lauru Sportu, nagrody województwa małopolskiego za wybitne osiągnięcia sportowe.