TTN w sprawie nowelizacji ustawy

Zarząd Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego podjął uchwałę, w której wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec proponowanej zmiany statusu prawnego publicznych uczelni zawodowych, która jest zawarta w inicjatywie ustawodawczej grupy senatorów z dnia 17 grudnia 2009 roku.

Zdaniem Zarządu Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego strukturalne powiązanie publicznych uczelni zawodowych z samorządami województw jest znacznym podporządkowaniem publicznych uczelni zawodowych samorządom województwa – co jest sprzeczne z oczekiwaniami społecznymi i z zapisami Konstytucji RP, gwarantującymi autonomię szkół wyższych.
Jak mówi profesor Kazimierz Wiatr, prezes TTN - W pełni podzielamy szczegółowe argumenty zawarte w Stanowisku Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych KRePSZ przyjętym na naradzie roboczej w dniu 13 stycznia 2010 roku w Warszawie w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i niektórych innych ustaw z dnia 17 grudnia 2009 roku. Mamy nadzieję, że Senat RP wsłucha się w liczne opinie środowiska, w tym też i w głos Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego i nie uchwali proponowanych zmian. Wybór Kanclerza uczelni przez zarząd województwa jest upolitycznieniem uczelni i zamachem na jej sprawdzoną samorządność. Kolegium elektorów wybierające rektora ma mieć w swoim składzie do 20 % przedstawicieli samorządu. Może to prowadzić do istotnych konfliktów pomiędzy środowiskiem akademickim a samorządem (wybiorą naszego lub ich). To samo dotyczy organów kolegialnych uczelni.
29.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |