„Wielka jest radość z odkrycia nowego supełka...”

Podobno znana była już w starożytnym Egipcie i w starożytnych Chinach. Z pewnością dotarła do nas ze Wschodu, gdzie jeszcze dziś jest wykonywana pod nazwą makuk. Nasza polska frywolitka zwana też koronką czółenkową oznacza się niezwykłą elegancją i delikatnością. Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza w lutym na warsztaty frywolitki.

Moda na prace rękodzielnicze powróciła. Ręcznie robione, drobne arcydzieła mają coraz większe grono miłośników. Wśród nich swoje miejsce ma też koronka, a jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem jest frywolitka, ze względu na swoją elegancję i delikatność.
Frywolitka, zwana też koronką czółenkową, jest bardzo starą techniką wytwarzania koronek. Dawniej zajmowanie się czółenkiem było jedną z ulubionych prac ręcznych. Dużą zaletą pracy z czółenkiem jest to, że nie zajmuje dużo miejsca, nie wymaga dużego nakładu materiałów a w każdej chwili może zostać przerwana i rozpoczęta, ponadto powstała koronka mimo swojej delikatności jest bardzo mocna. Tworzenie frywolitek było bardzo modne w XVIII wieku, chociaż jeszcze nie umiano wypracowywać łuków i ząbków. Czółenka były wówczas bardzo duże i bogato zdobione metalami szlachetnymi i klejnotami. Popularnością cieszyły się także czółenka z azjatyckim motywami lub z porcelany. Sam produkt końcowy nie był tak ważny jak czółenko i praca z nim. Natomiast właściwy rozkwit frywolitek nastąpił dopiero wówczas, kiedy wynaleziono metodę wytwarzania łuków i ząbków, dzięki którym wzory uległy znacznemu urozmaiceniu i zyskały na delikatności. Wzory stawały się więc coraz bardziej pomysłowe.
100 lat temu Lady Katherine Hoare pisała: Wielka jest radość z odkrycia nowego supełka. Nie wiem, czy Madame Curie czuła się bardziej szczęśliwa po odkryciu radu. Naturalnie nasza praca jest mała i skromna i nigdy nie trzęsie światem. Tylko co kilka stuleci kobieta może wstrząsnąć światem, lecz w ciszy swojego pokoju może znaleźć rzeczy, które dają jej całkowite i głębokie zadowolenie.
Dziś frywolitka jest jedną z popularniejszych koronek o szerokim zastosowaniu. Z frywolitki powstają serwetki, kołnierzyki, ale również kolczyki, naszyjniki, ozdoby choinkowe, obrazy, stroje oraz ich dekoracyjne wykończenia. Podstawą w pracy z koronką czółenkową jest opanowanie pracy z czółenkiem i nauczenie się tworzenia słupków, pikotek i łuczków. Kolejnym etapem nauki jest poznanie i nabranie umiejętności w czytaniu schematów, które są wskazówką, jak stworzyć konkretny wzór czyli upragnione koronkowe dzieło.
W lutym Tarnowskie Centrum Kultury zapraszamy na warsztaty frywolitki, na których będzie można od podstaw nauczyć się pracy z czółenkiem i opanować podstawowe techniki tworzenia tej koronki, jednocześnie ucząc się jak czytać schematy. Warsztaty skierowane do osób powyżej 15 lat odbywać się będą w dwóch grupach:

Grupa I - 13,14,15 lutego tj. (sobota, niedziela, poniedziałek) w godzinach 16.00-20.00
Grupa II – 20,21,22 lutego tj. (sobota, niedziela, poniedziałek) w godzinach 16.00-20.00

Każda z osób, która zechce uczestniczyć w warsztatach, przez trzy dni spędzi łącznie 12 godzin, ucząc się podstaw i poznając tajniki koronki. Zapisy na warsztaty przyjmowane będą od 1 lutego, w Biurze Obsługi TCK, Rynek 5, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Opłata za udział w jednej z wybranych grup wynosi 30 złotych. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 14 6888 888 lub na www.tck.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem udziału w warsztatach uiszczenie opłaty. Nie ma możliwości rezerwacji miejsc.
31.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |