Grupa Azoty Puławy jako pierwsza złożyła do prokuratury doniesienie o możliwości działania na szkodę spółki. Chodzi o zawierane w ostatnich latach, niekorzystne dla spółek umowy o zakazie konkurencji. Analizę tego typu umów prowadzą obecnie wszystkie spółki Grupy Azoty.
Spółki wchodzące w skład Grupy Azoty prowadzą analizę w zakresie zawierania w ostatnich latach niekorzystnych dla poszczególnych spółek Grupy umów o zakazie konkurencji, powodujących szkodę w spółkach. Pierwsze zawiadomienie, dotyczące zawarcia umowy o zakazie konkurencji już po ustaniu stosunku pracy, zostało złożone do Prokuratury Rejonowej w Puławach przez Grupę Azoty Puławy. - Grupa Azoty sygnalizowała już wcześniej swoją krytyczną ocenę dla szeregu projektów i decyzji podejmowanych w poszczególnych spółkach w ostatnich latach. Mamy obowiązek zgłoszenia każdego przypadku, co do którego istnieje podejrzenie działania na szkodę spółki. Grupa Azoty będzie konsekwentna w tym zakresie, szczególnie biorąc pod uwagę w jak trudnej sytuacji finansowej obecny zarząd zastał Grupę kilka miesięcy temu – mówi Rzeczniczka Prasowa Grupy Azoty Monika Darnobyt.
Zgodnie z rekomendacją Zarządu Grupy Azoty S.A., w Grupie Kapitałowej trwają obecnie audyty w zakresie funkcjonowania spółek z Grupy w ostatnich latach. Audyty mają związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie Grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami. Pierwsze zawiadomienie do prokuratury zostało złożone przez Grupę Azoty w sierpniu i dotyczyło Polskiej Fundacji Narodowej.