W hołdzie więźniarkom Ravensbrück

 Na fasadzie tarnowskiego więzienia odsłonięta zostanie tablica upamiętniającej Polki wywiezione w latach 1940-41 z Tarnowa do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, KL Ravensbrück. Uroczystości w hołdzie więźniarkom Ravensbrück odbędą się w czwartek, 12 września

 

To w tym miejscu zaczynała się przed laty gehenna kilkudziesięciu tysięcy Polaków i Polek, przewożonych dalej, do licznych obozów pracy i obozów koncentracyjnych albo na miejsca straceń w podtarnowskich lasach. W czwartek, 12 września, na fasadzie tarnowskiego więzienia odsłonięta zostanie tablica, upamiętniająca Polki wywiezione w latach 1940-41 z tarnowskiego więzienia, do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, KL Ravensbrück.

Uroczystości rozpocznie msza święta w intencji więźniarek, odprawiona o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku. Po mszy nastąpi przejście uczestników uroczystości ulicą Konarskiego pod Ścianę Pamięci, gdzie około godziny 13.30 rozpocznie się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia tablicy.

Wśród upamiętnianych Polek znalazły się m.in. założycielki Tajnej Drużyny Harcerek "MURY", organizacji, która okazała się potem jedyną konspiracyjną drużyną harcerską, działającą pod hasłem „Trwaj i pozwól przetrwać innym" w dramatycznych realiach niemieckiego obozu koncentracyjnego. Pomysł powołania do życia tej niezwykłej drużyny zrodził się już w celach tarnowskiego więzienia, w którym przebywały jego inicjatorki: Józefa Kantor, Maria Rydarowska, Zofia Janczy i Aniela Wideł.

 

W sobotę, 14 września  można będzie wziąć udział w wyjątkowym Spacerze Historycznym  po miejscach pochówku więźniarek Ravensbruck, pochowanych na Cmentarzu Starym w Tarnowie. Początek  spaceru, który poprowadzi prof. Jadwiga Kuta, prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck, o godzinie 11.00 przy wejściu na Stary Cmentarz.

 

 

Organizatorzy uroczystości zapraszają do udziału w uroczystościach i spacerze mieszkańców miasta i regionu, szczególne zaproszenie kierując do potomków upamiętnianych więźniarek - uczestniczek tarnowskich transportów do Ravensbrück z września 1940 i września 1941 roku.

 

09.09.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |