Lusbiennale czyli sztuka na ściernisku

 W niedzielę, 29 września, na ściernisku w Lusławicach odbędzie się kolejna edycja Lusbiennale –wystawy sztuki współczesnej, która odbywa się na polu uprawnym. Inicjatorką wydarzenia jest Patrycja Zelek, artystka z Lusławic, która wspólnie z rodzicami prowadzi tam gospodarstwo rolne. Wstęp wolny.

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza i poleca kolejną edycję Lusbiennale, czyli wystawę sztuki współczesnej, która odbywa się na polu uprawnym w Lusławicach. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 29 września o godzinie 15.00 na terenie gospodarstwa Lusławice 38. Inicjatorką wydarzenia jest Patrycja Zelek – uczestniczka Salonów BWA Tarnów, artystka z Lusławic, absolwentka Wydziału Rzeźby na ASP w Krakowie, która wspólnie z rodzicami prowadzi w Lusławicach gospodarstwo rolne.

- W tym roku Lusbiennale odbywa się na ściernisku, polu po żniwach pełnym kłujących łodyg zbóż. To miejsce, gdzie życie roślin dobiegło końca, a ziemia czeka na kolejny zasiew. W polskiej kulturze nie jest to przestrzeń symboliczna, raczej przejściowa, przypominająca czyściec. Współczesna sztuka rzadko porusza takie tematy, a polscy artyści sporadycznie odnoszą się do dziedzictwa chłopskiego.

Być może ściernisko to przestrzeń dla sztuki. Puste pole staje się miejscem, gdzie twórcy mogą realizować swoje pomysły bez ograniczeń. Ściernisko to również ciekawy fenomen językowy, powiązany z rżyskiem, które pochodzi od starosłowiańskiej nazwy żyta – „reż”. Współczesna polszczyzna nie rozróżnia już ścierniska i rżyska, choć oba te słowa oznaczają pole po żniwach z kłującymi łodygami zbóż. To przestrzeń, która kłuje, ale może też stać się miejscem nietrwałych działań artystycznych. W tym roku chcielibyśmy oprócz uczty artystycznej był również poczęstunek w formie pikniku. Jeśli ktoś ma ochotę do wspólnego dzielenia się, można przynieść coś smacznego na wspólny stół – zachęca Patrycja Zelek

Artyści biorący udział w Lusbiennale: Sylwia Aniszewska, Andrzej Baziak, Jagoda Dobecka, Jacek Dudek, Cyprian Cendrowicz, Natalia Grabko, Grażyna Grobelna-Przybyło, Agata Jarosławiec, Justyna Klecha, Grzegorz Kumorek, Stanisław Kusiak, Karolina Łukawska, Piotr Plewa, Szymon Wal, Damian Wróbel, Patrycja Zelek.

Wystawa organizowana jest ze środków własnych ze wsparciem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, ZCK Zakliczyn, BWA Tarnów oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Lusławicach. Wstęp wolny.

 

 

26.09.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |