Maestro już nie zagra

 Jego czerwcowy koncert przygotowany w Kąśnej z okazji z okazji 83. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego został odwołany, choć bilety, jak zawsze, sprzedane zostały natychmiast. Ale maestro już nie zagra. W wieku 72 lat zmarł Janusz Olejniczak, wybitny pianista, wielokrotny gość Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.


Nie żyje Janusz Olejniczak, wybitny pianista, wielokrotny gość Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Artysta zmarł w wieku 72 lat.

Zwykł mówić, że dla niego muzyka Chopina "jest jak rajski ptak, który wciąż się wymyka z rąk". Dlatego od pierwszych wydobytych dźwięków tkwiło w Nim przekonanie, że nie zaistnieje bez udziału w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. W 1970 roku stanął więc do rywalizacji w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Miał 18 lat, był najmłodszym uczestnikiem i został laureatem VI nagrody.

Janusz Olejniczak urodził się 2 października 1952 r. we Wrocławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Po przeniesieniu do Warszawy ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną. W obu szkołach jego pedagogiem była Luiza Walewska. W latach 1967-1969 kształcił się pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego.

W 1969 r. wystąpił na Międzynarodowej Trybunie Młodych Wykonawców w Paryżu. W 1972 r. otrzymał IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Alfredo Caselli w Neapolu. Potem wyjechał do Paryża, by studiować indywidualnie pianistykę u Konstantego Schmaelinga i Witolda Małcużyńskiego.

Po powrocie do kraju ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studia podyplomowe odbył u Wiktora Mierżanowa w Warszawie i Paula Badury-Skody w Essen.

Olejniczak występował na całym świecie. Grał pod batutą m.in. Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Charlesa Dutoit, Jacka Kaspszyka, Kazimierza Korda, Grzegorza Nowaka, Marka Mosia.

Wielokrotnie współpracował przy nagrywaniu muzyki do filmów, w Polsce i na świecie. Wykonał muzykę do filmu "Pianista" w reż. Romana Polańskiej (2002). Ścieżka dźwiękowa osiągnęła w Polsce status Złotej Płyty. Olejniczak nagrał też większość partii fortepianowych do filmu "Chopin. Pragnienie miłości".

Swoich sił spróbował jako aktor. W filmie "Błękitna nuta" w reż. Andrzeja Żuławskiego (1991) wcielił się w rolę Chopina. Był jednym z jurorów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

W 1999 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 roku uhonorowano go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

21.10.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |