W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie odbyła się gala Tarnów Pierwsze Niepodległe, upamiętniająca jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta i kraju – odzyskanie niepodległości. Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia - „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Skrzydła Niepodległości”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Ambasador Tarnowa”.
– 30 października 1918 roku to w historii Tarnowa data wyjątkowa. Tego dnia tarnowscy radni przyjęli wniosek o oddaniu się poleceniom rządu w Warszawie, natomiast wieczorem rozpoczęła się akcja Stylińskiego, czyli pierwszy akt rozbrojenia zaborców na ziemiach polskich. Trzeba jednak przyznać, że uczestnicy tych wydarzeń niepodlegli mentalnie byli już wcześniej, a pionierska w skali kraju akcja pozwoliła realnie zrzucić jarzmo zniewolenia. Najcenniejsze przesłanie tarnowskiego zrywu pozostanie wciąż aktualne – różnić nas może wiele, bo i ojcowie niepodległości byli ze sobą poróżnieni, ale łączyć nas zawsze będzie Polska – mówił prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, otwierając uroczystą galę Tarnów Pierwsze Niepodległe, która 30 października odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.
Uroczystość była okazją do wręczenia kilku nagród i odznaczeń. Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawanym osobom i instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego, uhonorowana została wieloletnia dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, Ewa Łączyńska-Widz. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, nagrodzona została natomiast współautorka i autorka scenariuszy wystaw w Muzeum Ziemi Tarnowskiej oraz opracowań naukowych i popularyzatorskich poświęconych zbiorom muzealnym, autorka tekstów o architekturze polskiej, Barbara Bułdys. W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, te resortowe odznaczenia wręczyła posłanka Urszula Augustyn. – Świętujemy dzisiaj i przez najbliższe dni bardzo ważne uroczystości, bardzo ważne święta. Czcimy wszystkich tych, którzy wywalczyli nam wolność. Ale nie byłoby dzisiaj wolności, gdyby nie kultura, gdyby nie ludzie kultury. Myślę, że jest to doskonały moment, aby teraz ludziom kultury wyrazić wielki szacunek za to, co robią. To jest bardzo ciężka praca, wymagająca wiele czasu i wysiłku – mówiła posłanka, wręczając odznaczenia, których była inicjatorką.
Po raz pierwszy wręczono statuetkę „Skrzydła Niepodległości”, przyznawaną za utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski. Trafiła ona do rąk badacza historii, publicysty i społecznika, prezesa Fundacji Pro Patria Semper, pomysłodawcy i organizatora Festiwalu Niepodległości w Tarnowie, Piotra Dziży.
Ostatnim wyróżnieniem wręczanym podczas gali był tytuł „Ambasadora Tarnowa”, przyznawany co roku osobom szczególnie zasłużonym w zakresie twórczej pracy dla miasta i godnie reprezentującym Tarnów na arenie międzynarodowej. W tym roku otrzymał go pochodzący z Tarnowa filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, juror na kilkuset krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, Łukasz Maciejewski. – Ta nagroda ma dla mnie szczególne znaczenie, bo w mojej drodze – przygoda zawodowa to zawsze jest droga – zwłaszcza, gdy pracuje się w tak kruchej materii jak kultura, jest zawsze coś, co spaja wszystkie idee i nadzieje, jest coś co było na początku, a u mnie na samym początku był Tarnów. O tym zawsze będę pamiętał, bo to było dla mnie szczęśliwe miasto, szczęśliwe miejsce – mówił Łukasz Maciejewski, odbierając wyróżnienie.
Galę zakończył koncert organizowany w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa. W pierwszej części koncertu wystąpiła z recitalem pianistycznym Lily Phee z Singapuru, w drugiej, zgromadzeni wysłuchali kwintetu fortepianowego.