„Moja krew" w Millenium Studio

Na film "Moja krew" i spotkanie z jego twórcami zaprasza kino "Millenium" w Tarnowie 5 lutego o 20.00. Reżyserem filmu jest tarnowian - Marcin Wrona. Film jest debiutem pełnometrażowym reżysera, który odnosił do tej pory sukcesy jako autor filmów krótkometrażowych i reżyser spektakli Teatru Telewizji.

„Moja krew" Marcina Wrony to jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów pełnometrażowych w polskim kinie. Już zrealizowana przez niego w 2001 roku etiuda "Człowiek Magnes" zebrała nagrody m.in. na festiwalach w Krakowie, Nowym Jorku, Monachium i Belgradzie. Scenariusz "Mojej krwi" zwyciężył w polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill. Zdobył też trzecie miejsce w edycji międzynarodowej.
Głównym bohaterem filmu jest Igor (Eryk Lubos), bokser, który podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie „coś" - dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka (Luu DeLy), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów.
Film „Moja krew" zaprezentowany zostanie 5 lutego o 20.00 w kinie „Millenium" w ramach cyklu Millenium Studio. Po projekcji zaplanowano spotkanie z gośćmi premiery - reżyserem Marcinem Wroną, odtwórcą głównej roli Erykiem Lubosem i producentem Łukaszem Dzięciołem.
Marcin Wrona urodził się w 1973 roku w Tarnowie. Jest reżyserem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2003 ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy. W tym samym roku wyreżyserował spektakl Teatru TV, którego jest też współautorem, „Pasożyt". Spektakl otrzymał nagrodę za Debiut Reżyserski w Teatrze TV (2004). W styczniu 2004 wyreżyserował sztukę Endy'ego Walsha „Uwięzieni" dla Terenu Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości).
Podczas ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2004 w Barcelonie zaprezentował swój krótki film „Telefono", który później dołączony został do kolekcji DVD Pedro Almodovara.
W roku 2005 wyreżyserował kontrowersyjną sztukę „Skaza" dla Teatru TV, za którą otrzymał Nagrodę Jury na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach 2006 oraz Nagrodę za Reżyserię na Festiwalu „Dwa Teatry" Sopot 2006. Ostatnio zrealizował sztukę wg Harolda Pintera „Kolekcja" dla Teatru TV. Dla sceny faktu powstała „Doktor Halina" jego reżyserii i współautorstwa na postawie wspomnień Haliny Szwarc z działalności konspiracyjnej.
Marcin Wrona studiował też w Binger Film Institute w Amsterdamie (2005). Reżyseruje również reklamy, wideoklipy, pracował jako drugi reżyser (m.in. „Przedwiośnie"). Wykłada reżyserię na Wydziale Radia i TV w Katowicach.

„Moja krew"
obyczajowy, Polska, 2009
Reżyseria: Marcin Wrona
Scenariusz: Marcin Wrona, Grażyna Trela, Marek Pruchniewski
Zdjęcia: Paweł Flis
Muzyka: Marcin Macuk
Obsada: Eryk Lubos, Luu De Ly, Wojciech Zieliński, Krzysztof Kolberger, Roma Gąsiorowska, Marek Piotrowski, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Kurowska, Monika Kwiatkowska-Dejczer
Czas trwania: 91 min
03.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |