Promocja okolicznościowych monet w Tarnowie

Byli więźniowie KL Auschwitz, Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezydenci Tarnowa - Ryszard Ścigała i Oświęcimia – Janusz Marszałek oraz liczna grupa mieszkańców Tarnowa uczestniczyli 3 lutego w zorganizowanej w Tarnowie promocji wydanych przez Narodowy Bank Polski monet upamiętniających 65 rocznicę oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

3 lutego w Tarnowie Narodowy Bank Polski zaprezentował po raz pierwszy publicznie trzy okolicznościowe monety wyemitowane z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau.
Złota moneta o nominale 100 złotych przedstawia na rewersie postać chłopca w czapce i płaszczu z gwiazdą Dawida na piersi, bramę wjazdową do obozu i prowadzące do niej tory kolejowe. Wielkość emisji tej monety to osiem tysięcy sztuk.
Na rewersie srebrnej monety o nominale 10 złotych znajduje się postać rotmistrza Witolda Pileckiego w obozowym pasiaku, na tle stylizowanego wizerunku ogrodzenia obozu i fragmentu wieży strażniczej. Wielkość emisji monety to 80 tysięcy sztuk
Wreszcie moneta dwuzłotowa przedstawia stylizowane wizerunki trzech więźniów oraz wizerunek napisu nad obozową brama - „Arbeit macht frei”. Nakład tej monety wynosi milion sztuk. Projektantem rewersów wszystkich trzech monet jest Robert Kotowicz.
W tarnowskiej promocji udział wziął m.in. Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, który wręczył komplety monet obecnym na sali byłym więźniom, a także przybyłym do Tarnowa synowi i córce rotmistrza Pileckiego. - Te monety to małe pomniki, które mają przypominać o tamtym, tragicznym czasie i o jego bohaterach – mówił w Sali Lustrzanej prezes Sławomir Skrzypek.
Swoimi refleksjami i wspomnieniami z pobytu w obozie podzielił się z uczestnikami spotkania August Kowalczyk, były więzień (nr 6804), a po wojnie znakomity aktor i dyrektor teatrów.
Współorganizatorem promocji monet NBP był Urząd Miasta Tarnowa. Tarnów został wybrany na miejsce uroczystości w związku z faktem, że właśnie stąd wyruszył przed 70 laty, w roku 1940, pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. - Wybór Tarnowa na to promocyjne spotkanie traktujemy jako wyróżnienie, ale też nie był to wybór przypadkowy. Tarnów na niego zasługuje – powiedział podczas spotkania prezydent Ryszard Ścigała. - Mam nadzieję, że ten dzień pozostanie w pamięci nas wszystkich.
Uczestnicy promocyjnego spotkania złożyli po jego zakończeniu kwiaty pod pomnikiem Pierwszego Transportu przy dawnej łaźni żydowskiej.
Monetę dwuzłotową można od 4 lutego kupić, a raczej wymienić w Tarnowskim Centrum Informacji w Rynku 7.


03.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |