Postawić na fachowców

5 lutego w Tarnowie rozpocznie się cykl sesji dla powiatów małopolskich w ramach projektu systemowego Województwa Małopolskiego „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Projekt będzie realizowany przez pięć lat, do roku 2014 i stanowi największe i jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Jego budżet określono na 140 milionów złotych, z czego 24,5 mln to wydatki przewidziane na ten rok.

5 lutego o godzinie 10.00 w Tarnowskim Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Szujskiego rozpocznie się sesja inaugurująca realizację projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. W sesji, którą otworzy Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, wezmą udział reprezentanci powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego oraz miasta Tarnowa. Znajdą się wśród nich przedstawiciele szkół zawodowych, samorządowcy i przedsiębiorcy. Projekt, którego budżet określono na 140 milionów złotych realizowany będzie przez pięć lat, do 2014 roku.
Jego głównym celem jest wzmocnienie kształcenia zawodowego, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa społecznego wizerunku tej sfery edukacji. Pierwsi uczniowie – uczestnicy projektu zajęcia rozpoczną we wrześniu 2010 roku. Wsparcie obejmie technika, technika uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe oraz szkoły policealne dla młodzieży, mające status placówek publicznych oraz niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
Uczniowie tych szkół będą mogli uczestniczyć w zajęciach wzmacniających kompetencje kluczowe (nauki matematyczno-przyrodnicze dla uczniów techników, wykorzystanie technologii informatyczno-komunikacyjnych w kształceniu zawodowym, języki obce z wykorzystaniem terminologii zawodowej). Dla placówek kształcących w branżach: mechaniczno-mechatronicznej, budowlanej, informatyczno-elektronicznej, turystyczno-gastronomicznej, rolno-przetwórczej, społeczno-medycznej oraz usługowej zorganizowane zostaną dodatkowe specjalistyczne zajęcia wykorzystujące w sposób praktyczny nowoczesne narzędzia i metody nauczania. Przewiduje się, że w dodatkowych zajęciach organizowanych w ramach projektu będzie mogło wziąć udział około 40 000 uczniów.
Projekt umożliwia również pracodawcom aktywne włączenie się w cykl szkolenia nowych kadr. Ze środków projektu będą oni mogli podjąć lub rozszerzyć współpracę ze szkołami przyjmować uczniów na zajęcia praktyczne, a także pozyskiwać nowych, już za unijne pieniądze wyszkolonych pracowników.
Ponadto w ramach projektu powstanie Małopolski Portal Szkolnictwa Zawodowego – ułatwiający dostęp do informacji, pomocy pracodawcom w poszukiwaniu praktykantów i stażystów, umożliwiający promocję szkół. Zostanie także uruchomione Centrum Wsparcia Edukacji Zawodowej, pomagające nauczycielom w tworzeniu rozwojowych programów nauczania oraz przygotowywaniu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych.
W każdym powiecie przewidziano wdrożenie programów doradztwa edukacyjno-zawodowego, umożliwiających grupowe oraz indywidualne doradztwo dla uczniów w zakresie planowania kariery.
Jednym z kluczowych elementów projektu jest także możliwość doposażenia wiodących szkół w sprzęt techniczny i dydaktyczny, który służyłby realizacji zajęć i programów rozwojowych szkół w ramach projektu.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizatorem projektu jest Województwo Małopolskie.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze ds. realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego,
tel. 12 630 31 24.




04.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |