15 lat minęło – Centrum Administracyjne

 Kto w Tarnowie pamięta dzisiaj o Centrum Administracyjnym – obiekcie, który w jednym miejscu miał zlokalizować wszystkie, rozrzucone w różnych częściach miasta, wydziały tarnowskiego magistratu? Dokładnie 15 lat temu, 11 grudnia 2009 roku, w Sali Lustrzanej ogłoszono laureatów koncepcji urbanistyczno – architektonicznej Centrum, a autorzy zwycięskich projektów otrzymali nagrody pieniężne.

 

11 grudnia 2009 roku, w Sali Lustrzanej uroczyście ogłoszono laureatów konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej Centrum Administracji w Tarnowie. Spośród 45 nadesłanych na konkurs prac, do etapu finałowego zakwalifikowało się 10, a z tych 10 wybrano trzy, zdaniem jury konkursowego, najlepsze. Kryteria dotyczące charakteru obiektu zostały ściśle określone - powierzchnia użytkowa nie mniejsza niż 12 tys.m2, przystosowanie do celów administracyjno – reprezentacyjnych oraz optymalna dostępność dla mieszkańców, w tym minimum 350 miejsc parkingowych i przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych. Centrum Administracji miało powstać w miejscu popularnej Targowicy i miało zostać wkomponowane w ukształtowanie architektoniczne okolicy, łącząc estetykę z funkcjonalnością.
Zwycięski projekt przygotowała krakowska firma „KKK Kozień Architekci”. Jury konkursowe postanowiło wyróżnić również prace firm: „Roman Rutkowski Architekci” – miejsce drugie oraz Szumilewicz, Sobczyk, Ciechan Architekci Spółka Partnerska – miejsce trzecie. Autorzy zwycięskich projektów otrzymali kolejno nagrody w wysokości : 100 tysięcy złotych, 50 tysięcy złotych i 25 tysięcy złotych.
W przypadku zwycięskiego projektu, jury bardzo wysoko oceniło pomysł wkomponowania Centrum Administracji w istniejące już architektoniczne struktury miasta, doceniono również proekologiczny charakter nowego budynku oraz funkcjonalność zaprezentowanych rozwiązań.  
- Idea budowy Centrum Administracyjnego miasta jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców oraz potrzebę przystosowania lokali dotychczas zajmowanych przez instytucje magistrackie do potrzeb rozwijającego się miasta. Dotychczasowy stan, kiedy ogromna większość poszczególnych biur i wydziałów rozrzucona jest w siedmiu budynkach w Tarnowie znacznie utrudniał pracę, ale i ograniczał dostępność instytucji, m.in. dla osób niepełnosprawnych. Nowa koncepcja ma rozwiązać również ten problem – mówił podczas wręczania nagród prezydent Ryszard Ścigała. Realizacja inwestycji miała być kosztowna, ale – jak zapewniał prezydent – środki te nie miały w sposób bezpośredni obciążać budżetu miasta. Planowane było podpisanie umowy partnerskiej z wykonawcą, który miał zostać wybrany w procedurze konkursowej w trybie zamówień publicznych. Osoba finansująca i administrująca budynkiem, miałaby w ramach umowy zawartej na okres 20-30 lat, sprawować opiekę nad Centrum Administracji, czerpiąc z tego wymierne profity. Po tym okresie budynek miałby zostać oddany na rzecz gminy, po spłaceniu kwoty jego wykonania. Lansowana koncepcja finansowania budowy Centrum z powodzeniem sprawdziła się Dąbrowie Górniczej, więc władze były przekonane, iż również w Tarnowie pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę.
Wybór partnera – wykonawcy miał nastąpić w 2010 roku, po skomplikowanych analizach prawnych, na które zabezpieczono już środki w budżecie. – Jeśli nie teraz, to kiedy? – pytał prezydent i – jak się okazało – było to pytanie retoryczne.

12.12.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |