„Radło” na historyczną chwilę

W najbliższą niedzielę, 14 lutego odbędą się uroczystości przekazania praw miejskich dla Radłowa. Z tej to okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Radłowie wydała specjalne wydanie Kwartalnika Informacyjnego Ziemi Radłowskiej „Radło”.

W odświętnej oprawie graficznej Miejska Biblioteka Publiczna w Radłowie przygotowała kolejny numer Kwartalnika Informacyjnego Ziemi Radłowskiej „Radło”. Pismo godnie podkreśla wyjątkowy moment historyczny w dziejach Radłowa, jakim będzie uroczystość uzyskania praw miejskich 14 lutego.
Na dwudziestu ośmiu barwnych stronach zamieszczono informacje najbardziej charakterystyczne dla współczesnego, miejskiego już Radłowa, a także wiele ciekawostek historycznych. Czasopismo zawiera m.in. program niedzielnych uroczystości, sentymentalne wypowiedzi wybitnych radłowian, listy gratulacyjne, okolicznościową poezję, wspomnienie o Andrzeju Seremecie, kandydacie na prokuratora generalnego, wspomnienia sławnych absolwentów radłowskiego liceum, słów kilka o pierwszej mieszczance, najstarszych mieszkańcach miasta, o wyróżnieniu prof. Franciszka Ziejki Medalem Merentibus.
Pismo informuje też o konkursie ogłoszonym przez burmistrza na pracę magisterską, za którą autor otrzyma cztery tysiące złotych, o reaktywowaniu radłowskich jarmarków, dziełach Stryjeńskiej w radłowskim kościele i odkrytej informacji o Teresie Felgel, radłowiance urodzonej w 1846 roku, żonie dyrektora browaru Okocim.
Uroku pismu dodają kopie dwu kolorowych pocztówek radłowskich z 1914 i 1917 roku, zakupionych przez bibliotekę na aukcjach internetowych. - Czekaliśmy na ten dzień wiele wieków… - pisze w słowie wstępnym radłowiwnin, profesor Franciszek Ziejka. Pismo można nabyć w radłowskiej bibliotece i sklepach na terenie miasta oraz przeglądać wersję on-line.
08.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |