Wracają żurawie

 Najczęściej pojawiają się od połowy lutego do połowy marca. W tym roku pierwsze żurawie pojawiły się w Puszczy Białowieskiej już w pierwszych dniach stycznia. Nie wiadomo, czy zwiastuje to szybką wiosnę, wiadomo natomiast, że ptaki czują zachodzące w środowisku zmiany.

 

Żurawie to jedne z pierwszych ptaków, które wiosną przylatują do Polski, aby tu spędzić lato i odchować młode. Najczęściej pojawiają się od połowy lutego do połowy marca i o dwa, trzy tygodnie wyprzedzają bociany. W tym roku pierwsze żurawie pojawiły się już w pierwszych dniach stycznia. Zaobserwowano je w Puszczy Białowieskiej, gdy w okolicach jednej z puszczańskich osad nagle rozległ się charakterystyczny klangor. Donośny odgłos wskazywał, że to nie jeden żuraw, ale całkiem spora grupa. Do tak wczesnego powrotu skłoniła ptaki prawdopodobnie ciepła zima i brak śniegu. Żurawie są mądre. Na wszelki wypadek, w pierwszej kolejności pojawiają się osobniki silne i zdrowe. To gwarantuje, że w razie powrotu zimy, ptaki sobie poradzą.

Żurawie to piękne i duże ptaki. Osiągają ponad metr wysokości, a rozpiętość skrzydeł sięga ponad dwóch metrów. Są ptakami wędrownymi, które spędzają zimę w południowej Europie lub Afryce, a latem wracają do Polski, gdzie gniazdują na podmokłych łąkach i torfowiskach. Są bardzo towarzyskie i żyją w stadach liczących od kilku do kilkuset osobników. Niezwykły jest ich taniec godowy, który polega na skakaniu, machaniu skrzydłami i wydawaniu głośnych okrzyków.

W Polsce żurawie można spotkać głównie na północy i wschodzie kraju. Największe ich skupiska znajdują się na Mazurach, Podlasiu i w dolinie Biebrzy. Żurawie są pod ochroną prawną i należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Główne zagrożenia to utrata siedlisk, zmiany klimatu, kłusownictwo i kolizje z liniami energetycznymi. Według pewnej japońskiej legendy, złożenie tysiąca żurawi origami spełnia jedno życzenie.

 

24.01.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |