O malarkach z Zalipia

 Nakładem Muzeum Ziemi Tarnowskiej ukazała się książka autorstwa Urszuli Gieroń „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”. Bogato ilustrowane wydawnictwo przedstawia trwający niemal 130 lat fenomen zdobienia wzorami kwiatowymi domów, budynków gospodarczych czy przedmiotów. Publikacja trafi przede wszystkim do miejscowych szkół, bibliotek i instytucji kulturalnych w całym kraju.

 

Muzeum Ziemi Tarnowskiej, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, wydało książkę „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”. Bogato ilustrowane wydawnictwo przedstawia trwający już niemal 130 lat fenomen zdobienia wzorami kwiatowymi domów, budynków gospodarczych czy przedmiotów. Ta unikatowa w skali Europy tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, zazwyczaj z matki na córkę. W liczącej 320 stron książce znalazło się ponad 850 zdjęć, w tym wiele archiwalnych, na których można podziwiać unikatowe malarstwo, oryginalne wzory i poznać styl ponad stu malarek. Szczególna uwaga poświęcona została wiodącym zalipiańskim malarkom, nestorkom malowania - Felicji Curyłowej i Stefanii Łączyńskiej, a także Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. - Prezentacja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia i honoruje dawne malarki i pokazuje współczesne malarki, ich wyjątkowy artystyczny dorobek – podkreśla autorka książki, etnolog Urszula Gieroń, która od 40 lat pracuje w Muzeum Etnograficznym - oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Podczas promocji wydawnictwa w Domu Malarek w Zalipiu, dyrektor muzeum Kazimierz Kurczab przekazał książki malarkom, ich rodzinom i spadkobiercom. Wśród osób, które otrzymała książkę jest m.in. Ewelina Tarka, należąca do młodszego pokolenia malarek. - Malowanie daje mi spokój i radość, w naszej rodzinie ta tradycję rozpoczęła babcia. Mam nadzieję, że kiedyś moje dzieci też będą malować – mówi Ewelina Tarka.

Publikacja posiada na końcu indeks malarek ułożony alfabetycznie z odnośnikami do stron, streszczenie w języku angielskim. Wydawnictwo trafi przede wszystki do miejscowych szkół, bibliotek i instytucji kulturalnych w całym kraju.

 

27.01.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |