W całej Polsce ruszyła kwalifikacja wojskowa. W Małopolsce kwalifikacji podlega 21 tysięcy osób, a podstawowym rocznikiem jest rocznik 2006. Kwalifikacja pozwala ocenić zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej.
W poniedziałek, 3 lutego, w całej Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Małopolskiego z 20 stycznia 2025 roku, w Małopolsce kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia. W Małopolsce, nie licząc ochotników, kwalifikacji podlega w tym roku około 21 tysięcy osób, a rocznikiem podstawowym jest rocznik 2006. Kwalifikacja to nie mobilizacja, to procedura pozwalająca ocenić zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej.
- Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny z 22 marca 2022 r., kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zwierzchni nadzór nad przeprowadzaniem kwalifikacji wojskowej sprawuje Minister Obrony Narodowej, natomiast bieżący nadzór nad przygotowaniem i przebiegiem kwalifikacji wojskowej sprawują wojewodowie. Czynności podejmowane w ramach kwalifikacji wojskowej są prowadzone przez powiatowe komisje lekarskie oraz wojewódzkie komisje lekarskie, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz szefa wojskowego centrum rekrutacji. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta) - tłumaczy szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Ireneusz Olender.
Do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu, mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat.
Dodatkowo do kwalifikacji zostaną wezwani także mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy do tej pory nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Wezwanie dotyczy również osób, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Do kwalifikacji w tym roku powinny stawić się również kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają umiejętności przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie brały udziału w kwalifikacji. Obowiązek ten dotyczy także kobiet, które aktualnie pobierają naukę w celu zdobycia takich kwalifikacji i w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia lub naukę w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.
Ocenie poddane zostaną także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Wojewoda Małopolski, w porozumieniu z szefami Wojskowych Centrów Rekrutacji, powołał na terenie województwa małopolskiego Wojewódzką Komisję Lekarską i 25 powiatowych komisji lekarskich.
Każdy, kto stawia się na kwalifikację, powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki, dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych i dodatkowych uprawnień, a także dokumentację medyczną.
Osoby objęte obowiązkiem uczestnictwa w kwalifikacji wojskowej otrzymują wezwania od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Są one dostarczane co najmniej 7 dni przed wyznaczoną datą stawiennictwa.
W przypadku, gdy wezwana osoba z uzasadnionych przyczyn nie jest w stanie pojawić się w określonym terminie, ma obowiązek poinformować o tym odpowiedniego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy to zrobić najpóźniej w dniu, w którym osoba ta była zobowiązana stawić się przed komisją, jednocześnie wskazując powody nieobecności. Na tej podstawie wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczy nową datę stawiennictwa.
Przebieg kwalifikacji wojskowej:
- Sprawdzenie tożsamości.
- Wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej.
- Badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej.
- Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej.
- Przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska.
- Nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.
- Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności.
– Wojsko Polskie to nie tylko liczby, ale przede wszystkim ludzie – ich umiejętności, determinacja i gotowość do działania w najtrudniejszych warunkach. Kwalifikacja wojskowa to pierwszy krok, by zrozumieć, jak ważną rolę pełni każdy, kto angażuje się w obronę naszego kraju – mówi wojewoda Jan Krzysztof Klęczar.