Są wśród nas

 Mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i przestrzeganiu reguł, nie rozumieją reakcji i emocji, a własne uczucia wyrażają w nietypowy sposób. Osoby w spektrum autyzmu czują inaczej i inaczej działają ich zmysły. Nie gorzej. Po prostu inaczej. W kwietniu obchodzimy światowy miesiąc upowszechniania wiedzy na temat autyzmu.

 

Każda osoba z autyzmem jest inna. U każdej autyzm przejawia się różnym zestawem cech i różnym ich nasileniem. Kwiecień jest światowym miesiącem  upowszechniania wiedzy na temat autyzmu, co ma zwrócić uwagę na problem.  Jednak podstawą jest zrozumienie. Zrozumienie, że dziwnie krzyczące dziecko nie jest niegrzeczne i źle wychowane, ale ma autyzm.

Autyzm nie jest chorobą, nie można go wyleczyć za pomocą leków, a jego przyczyny nie są do końca znane. Wpływ mają tu prawdopodobnie zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Osoby w spektrum autyzmu mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i przestrzeganiu reguł społecznych, a także ze zrozumieniem reakcji i emocji innych ludzi. Swoje uczucia często wyrażają w nietypowy sposób. Mogą w ogóle nie posługiwać się mową werbalną albo mieć ograniczony zasób słów. Mogą też mówić płynnie, ale mieć trudności z rozumieniem kontekstu i wyrażaniem abstrakcyjnych pojęć. Często nie potrafią kompensować tego gestem ani innymi formami przekazu, a jeśli nawet próbują, ich próby radzenia sobie nie są w pełni wystarczające. W interakcjach z innymi nie okazują wzajemności, a ich wypowiedzi często bardziej przypominają monolog niż zwykłą rozmowę. Przejawiają opór przed zmianami w otoczeniu i w codziennej aktywności, mają nietypowe zainteresowania i pasje. Zachowują się w nietypowy, powtarzalny sposób, co może dotyczyć sposobu poruszania się, chodzenia, mówienia, wykonywania złożonych czynności. Zdarza się, że posiadają niezwykłe dla swojego wieku zainteresowania i ulubione tematy, którym poświęcają wiele swojego czasu i uwagi.

Często w zmieniony sposób odbierają i przetwarzają bodźce sensoryczne z otoczenia, wykazując nadwrażliwość lub przeciwnie - ograniczone reakcje na bodźce dotykowe, bólowe, słuchowe, wzrokowe i zapachowe. W różnych sytuacjach życiowych mogą doświadczać przeciążenia sensorycznego, na które reagują płaczem, paniką, czasami złością. Osoby w spektrum autyzmu czują inaczej, a ich zmysły działają w szczególny sposób.

Najlepszą formą pomocy osobom z autyzmem jest pełna ich akceptacja, wsparcie i zrozumienie. Osoby z autyzmem są wśród nas i jest ich coraz więcej. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie, tym łatwiej będzie osobom ze spektrum autyzmu funkcjonować w społeczeństwie.

02.04.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |