Spośród ośmiu złożonych ofert wybrano - zdaniem komisji - najciekawszą i właśnie podpisana została umowa na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku. Prace ruszają i powinny potrwać do końca roku. Kolejnym etapem będzie wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt szkoleniowy i organizacja pierwszych zajęć.
Bliżej do powstania Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku. Właśnie podpisana została umowa na budową placówki szkoleniowej w zakresie mechatroniki, przeznaczonej dla uczniów, studentów, pracowników i nauczycieli kształcenia zawodowego. Prace przy Zespole Szkół Technicznych i Branżowych na Zielonce ruszają, a zakończyć się mają pod koniec bieżącego roku. Kolejnym etapem będzie wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt szkoleniowy i organizacja pierwszych zajęć.
Przetargowi na budowę tak zwanej „Małej Politechniki”, jak nazywane bywa brzeskie Centrum Umiejętności, towarzyszyło spore zainteresowanie wykonawców. W sumie przedsiębiorcy złożyli osiem ofert. Komisja przetargowa zdecydowała, że realizacją projektu zajmie się Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z siedzibą w Tarnowie. – Głównie ze względu na szybki czas realizacji to bardzo ambitny projekt. Jednak wszystkie założenia wydają się bardzo realne – ocenia Andrzej Potępa, starosta brzeski. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 19 mln zł. Powiat brzeski pozyskał z Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) 16 mln zł na realizację projektu, który łączy innowacyjne rozwiązania architektoniczne z efektywnością edukacyjną. – Mamy doświadczenia we współpracy z wybranymi wykonawcami, dlatego spodziewamy się, że teraz także uda się stawić czoła wyzwaniom, które zapewne pojawią się po drodze – uważa Jerzy Soska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych, obok którego powstaje Centrum. - Tę inwestycję wyróżnia to, że już od początku musimy myśleć właściwie o wszystkich etapach i przygotowywać się do nich także materiałowo czy logistycznie – tłumaczy Antoni Duź, prezes Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej.
Choć budowa dopiero rusza, już trwa praca nad uszczegółowieniem programów kursów i szkoleń, które organizować będzie Branżowe Centrum Umiejętności oraz nad specyfikacją specjalistycznego sprzętu szkoleniowego. – Powinien on być jak najbardziej aktualny w stosunku do potrzeb rynku, dlatego wciąż prowadzimy konsultacje w tym zakresie. Dziękujemy za to, że tak efektywnie włączają się w nie przedstawiciele stosującej najnowocześniejsze rozwiązania na rynku spółki Proster. Cenimy sobie także partnerstwo naukowe Akademii Górniczo-Hutniczej – mówi Janina Motak, dyrektorka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Prócz szkoleń i propagowania kształcenia zawodowego dla pracowników branży, obiekt ma spełniać także funkcję integrującą, inicjując współpracę między ośrodkami edukacyjnymi, biznesowymi i społecznymi, jak również rozwojową poprzez promowanie innowacyjnych rozwiązań i technologii w branży elektroniczno-mechatronicznej. Pierwszych absolwentów placówka ma wykształcić już w przyszłym roku.