W niedzielę, 6 kwietna, w Tarnowie obchodzona będzie 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Obchodom, które w samo południe rozpocznie msza święta, w kolejnych dniach towarzyszyć będzie cykl wydarzeń.
Wiosną 1940 roku, NKWD w ciągu jednego miesiąca zamordowało blisko 22 tysiące polskich obywateli, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje.
Zbrodnia katyńska, zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma znamiona ludobójstwa i jest kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna.
Jakub Kwaśny Prezydent Tarnowa, Małgorzata Mękal Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Tarnowie zapraszają 6 kwietnia na obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta, która o godzinie 12.00 odprawiona zostanie w Kościele xx Filipinów. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
Dzień później, 7 kwietnia, w Domu Kultury Westerplatte otwarta zostanie wystawa
„Ocalić od zapomnienia Golgotę Wschodu”. W środę, 9 kwietnia o godzinie 11.00, w Alei Dębów Katyńskich odbędzie się Bieg pamięci „Katyń… 1940. Biegamy, bo pamiętamy!”. Cykl wydarzeń zakończy 11 kwietnia okolicznościowa akademia, którą w Domu Kultury Westerplatte zaprezentują o godzinie 10.00 uczniowie I LO w Tarnowie.
Honorowy patronat na wydarzeniami objęli: Urszula Augustyn Poseł na Sejm RP, Izabella Sariusz – Skąpska Prezes Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, Jakub Kwaśny Prezydent Tarnowa oraz Muzeum Katyńskie – Oddział Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego.