Mościckie Centrum Medyczne oraz Centrum Sztuki Mościce planują rozwinąć dotychczasową współpracę, łącząc siły w działaniach na rzecz zdrowia, aktywności kulturalnej i integracji społecznej mieszkańców. Obie placówki już wcześniej z powodzeniem realizowały wspólne inicjatywy, pokazujące, jak skutecznie łączyć promocję zdrowia z ofertą kulturalną, tworząc przestrzenie do edukacji i wymiany doświadczeń. W przyszłości współpraca ma być rozwijana.
Mościckie Centrum Medyczne oraz Centrum Sztuki Mościce podejmowały do tej pory sporo wspólnych działań. Wśród inicjatyw warto przypomnieć akcje "Senior w Centrum" i projekt "Biały Tydzień – Dieta dla seniora". Podczas otwartych spotkań ze specjalistami omawiano zasady diety przeciwzapalnej, rolę istotnych składników w diecie osób starszych i sposoby wspierania organizmu, przez odpowiednie żywienie. Spore zainteresowanie spotkaniami pokazało, jak ważna jest edukacja zdrowotna, prowadzona w dostępny i przystępny sposób. Nie tylko w gabinecie lekarskim, ale też w przestrzeni publicznej, otwartej dla różnych grup wiekowych.
Rosnące zainteresowanie mieszkańców tego typu wydarzeniami skłoniło zarządy instytucji do planowania kolejnych działań, które mają jeszcze mocniej zintegrować środowiska medyczne i kulturalne oraz działające na rzecz życia społecznego. Współpraca ma być rozszerzona m.in. o spotkania prozdrowotne, warsztaty czy panele dyskusyjne z udziałem specjalistów. - W planach są także wspólne inicjatywy tematyczne np. pikniki oraz akcje poświęcone aktywności fizycznej czy profilaktyce chorób cywilizacyjnych – zapowiada Filip Bianche, prezes Mościckiego Centrum Medycznego. - Warto podkreślić, że coraz częściej sam odbiór sztuki jest także rozumiany jako forma terapii czy wsparcia emocjonalnego – zwraca uwagę Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce. - Rozmawialiśmy o planach, które mają realną szansę odmienić nasze otoczenie – od inicjatyw kulturalnych i zdrowotnych, po integrację społeczności i rozwój infrastruktury – tłumaczy radny Tomasz Żmuda, który wziął udział w spotkaniu. - Współpraca między instytucjami kultury i zdrowia to klucz do tworzenia przyjaznego, otwartego i bezpiecznego miejsca do życia – podkreśla.
Rozszerzenie partnerstwa MCM i CSM to nie tylko kontynuacja dobrych praktyk, ale także odpowiedź na realne potrzeby integracji lokalnej społeczności Mościc. Współpraca to wyraz przekonania, że zdrowie nie kończy się na leczeniu. Równie ważne jest budowanie świadomości, zapobieganie chorobom i wspieranie relacji międzyludzkich poprzez kulturę, edukację i wspólne działanie.