Muzeum apeluje o pamiątki po „Dagaramie”

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, pragnie zainteresować tarnowian osobą i twórczością tarnowianina, architekta - Jana Głuszaka - „Dagaramy”. Muzeum apeluje do posiadaczy prac Jana Głuszaka o przekazanie informacji na ten temat. Dzięki temu prace zostaną zinwentaryzowane, sfotografowane i skatalogowane.

„Dagarama”, to pseudonim artystyczny, który nadał sobie Jan Głuszak (1937 - 2000). Był nie tylko genialnym architektem – wizjonerem przyszłości, ale także filozofem, poetą, a przy tym osobą cierpiącą na schizofrenię, zmarłą w całkowitym zapomnieniu w straszęcińskim szpitalu dla umysłowo chorych.
Studiował architekturę, jednak jej nie ukończył. Pomimo tego, zyskał duże uznanie w środowisku architektonicznym, projektując m.in. osiedla dla milionowych społeczności w kształcie spodków, obracających się za słońcem. W 1974 roku „w uznaniu oryginalnej koncepcji oraz wartości plastycznych kreacji w dziedzinie architektury przyszłości”, obok Tadeusza Kantora, Marii Pinińskiej-Bereś, Antoniego Haska, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Krytyki Plastycznej.
Najważniejsze jego prace znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tam także w 1968 roku miała miejsce wystawa „Jan Głuszak – architekt przyszłości”.
Był artystą niezwykle kreatywnym, który pomimo postępującej choroby psychicznej, cały czas tworzył. Obecnie, wiele z jego futurystycznych prac miałoby szansę na realizację. Jego nowatorskie i wizjonerskie koncepcje, znacznie wyprzedziły czasy mu współczesne.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zwraca się z apelem do osób, które posiadają prace Jana Głuszaka i pamiątki po nim. - Celem naszego apelu skierowanego do tarnowian, jest przede wszystkim zgromadzenie informacji na temat jego prac, które znajdują się w rękach osób prywatnych. Sam autor, bardzo często obdarowywał nimi swoich przyjaciół, znajomych, osoby mu bliskie. Nierzadko opatrywał je dowcipnymi i trafnymi uwagami odnoszącymi się do osoby obdarowywanej – mówi Adam Bartosz, dyrektor Muzeum. - Mamy nadzieję, że dzięki pozytywnemu odzewowi na nasz apel, jego prace zostaną zinwentaryzowane, fachowo opisane i sfotografowane, często tym sposobem ocalone od zapomnienia i zniszczenia
W oparciu o uzyskane informacje oraz o prace wypożyczone z Muzeum Architektury we Wrocławiu w tarnowskim Muzeum powstanie scenariusz wystawy, która stanowi część większego projektu „Tarnów – miasto nowoczesne”, realizowanego wspólnie z Biurem Wystaw Artystycznych - Galerię Miejską w Tarnowie oraz z Mościckim Centrum Kultury.
Wystawa prezentowana będzie w ramach „Roku Tarnowa”, ustanowionego na pamiątkę 680. rocznicy nadania praw miejskich miastu.
Osoby, które zechcą odpowiedzieć na apel muzeum proszone są o kontakt Barbarą Bułdys i pracownikami działu sztuki.
13.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |