W lesie, w pobliżu kościoła na Słotwinie, udostępniona została ścieżka dydaktyczno-multimedialna "Do lasu po zdrowie". Trasa powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Brzesko, a przez kolejne jej odcinki prowadzi spacerujących audioprzewodnik poświęcony lasoterapii. Przy ścieżce znajduje się też autorska galeria prac miejscowego artysty, Janusza Mytkowicza.
Ścieżka dydaktyczno-multimedialna "Do lasu po zdrowie", która powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Brzesko, udostępniona została w lesie, w pobliżu kościoła na Słotwinie. Przez kolejne odcinki trasy prowadzi tam spacerujących poświęcony lasoterapii audioprzewodnik, zrealizowany przez Studio.pl. Umieszczone na tablicach kody QR pozwalają bezpłatnie importować specjalistyczne audycje, z których dowiadujemy się, że chwile spędzane w lesie mogą być naturalną terapią dla ciała i ducha. Na trasie pojawiła się także mała architektura: ławki i mostki, a wzdłuż ścieżki znajduje się autorska galeria prac miejscowego artysty, Janusza Mytkowicza.
Po wytyczeniu trasy poświęconej faunie i florze, która rozpoczyna się w Okocimiu na końcu Czerwonej drogi, to już kolejny projekt z autoprzewodnikiem Nadleśnictwa w Brzesku. – Teraz podkreślamy pozytywny wpływ leśnych spacerów na zdrowie – tłumaczy nadleśniczy Paweł Dzięgielowski. - By przypomnieć, jak długo byliśmy głęboko uzależnieni od natury zaczynamy od historii Ziemi Brzeskiej. Opowiadamy o neolitycznej przeszłości regionu. Mówimy też o kulturowym, mitologicznym i religijnym znaczeniu drzew – wylicza Marek Kołdras ze Studio.pl.
Do terapeutycznej podróży po lesie zaprasza słuchaczy dwoje narratorów. Specjalistyczne zagadnienia omawia zaproszona do projektu grupa ekspertów. Są wśród nich doświadczony lekarz z tytułem profesora, dokonująca przeglądu literatury przedmiotu bibliotekarka, artysta opowiadający o inspirującej roli natury, a także: leśnik, archeolog i historyk. Audycje tłumaczą rozumienie leśnych kąpieli. Opowiadają o badaniach naukowych, które potwierdzają, że świadome przebywanie w sąsiedztwie drzew obniża poziom stresu, poprawia koncentrację, wspomaga odporność i wpływa pozytywnie na nastrój. - Często czerpię inspirację z lasu. Obcowanie z naturą otwiera nasze zmysły – mówi artysta malarz Janusz Mytkowicz.
Znaczenie integracji edukacji przyrodniczej z nowoczesnymi technologiami w celu promowania kontaktu z naturą podkreślał podczas otwarcia ścieżki Piotr Kempf, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. - To inwestycja w zdrowie mieszkańców, która umożliwia atrakcyjny kontakt z naturą, a także zdobywanie wiedzy o wpływie lasu na ciało i umysł – zwraca uwagę Grzegorz Brach, wiceburmistrz Brzeska. - To także impuls dla rozwoju turystyki. Ścieżka ma przyciągać osoby z Brzeska, ale też z innych okolic, stając się miejscem spotkań, spacerów i refleksji – dodał Kazimierz Brzyk, przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego.
Audycje omawiają różne sposoby odpoczynku w środowisku leśnym. Jak potwierdzają badania, kontakt człowieka z naturą wpływa na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne, oferując wsparcie w procesie uzdrawiania. Audycje są dodatkowo dostępne na stronie internetowej Nadleśnictwa Brzesko oraz w serwisie YouTube. Ścieżka "Do lasu po zdrowie" została nominowana w plebiscycie na Modernizację roku i budowę XXI wieku. Osoby, którym spodoba się projekt mogą oddawać głosy pod adresem: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/4786/object/4970/sciezka-dydaktyczno-multimedialna-do-lasu-po-zdrowie-lesnictwo-jodlowka