Tylko w ciągu dwóch dni funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach nie zezwolili na wyjazd z Polski ośmiu obywatelom naszego kraju. Powód? Brak polskiego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy. Roztargnienie lub nieznajomość przepisów mogą szybko przerwać najbardziej oczekiwaną podróż.
Tylko w ciągu dwóch dni funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, podczas kontroli paszportowej na krakowskim lotnisku, nie zezwolili na wyjazd z Polski ośmiu obywatelom naszego kraju. Nie posiadali oni przy sobie polskiego dokumentu uprawniającego ich do przekroczenia granicy.
Wśród podróżnych znalazł się 27-latek, który chciał wylecieć do Londynu-Gatwick. Mężczyzna przedstawił do kontroli paszport wydany przez władze Wielkiej Brytanii, zawierający stempel wjazdowy z połowy stycznia 2025 roku, co oznaczało, że przekroczył dopuszczalny czas pobytu w Polsce.
Na odlot do Bristolu zgłosiła się też matka z dwoma małymi chłopcami w wieku 3 i 6 lat - obywatelami RP. Chłopcy posiadali paszporty brytyjskie przy czym młodszy nie miał w dokumencie żadnych stempli granicznych, a starszy przeterminowany stempel jednego z krajów Schengen z 2023 roku.
Nie zezwolono na wylot z kraju czwórce dzieci, również obywateli Polski, które miały udać się z matką do Chicago. Dzieci legitymowały się wyłącznie paszportami amerykańskimi, które nie zwierały odbitek stempli kontrolerskich potwierdzających legalny wjazd do Polski. Z powodu braku polskich dokumentów, cała rodzina musiała zrezygnować z podróży.
I wreszcie 12-letni Polak, który miał lecieć do Londynu-Gatwick pod opieką matki. Chłopiec wjechał do Polski w lipcu 2022 roku na brytyjskim paszporcie, przekraczając znacznie dopuszczalny czas pobytu. Nie posiadał przy sobie żadnego polskiego dokumentu.
Straż Graniczna przypomina – obywatele Polski, nawet mając inne obywatelstwo – przy przekraczaniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej muszą posługiwać się polskim paszportem lub dowodem osobistym, które potwierdzają tożsamość. Tylko te dokumenty uprawniają ich posiadacza do przekraczania granicy.