Założą pełne, ważące około 20 kilogramów umundurowanie bojowe i wyruszą na kapryśną Babią Górę. W sobotę, 5 lipca, odbędzie się V edycja akcji akcji promującej ideę dawstwa komórek macierzystych i szpiku kostnego Strażak na Szlaku. W wydarzeniu udział weźmie blisko 220 jednostek z całego kraju, a 998 strażaków pójdzie dla ośmiomiesięcznego Stasia, dla którego wciąż nie udało się znaleźć dawcy.
W sobotę, 5 lipca, odbędzie się V edycja ogólnopolskiej akcji „Strażak na Szlaku”. Dokładnie 998 strażaków – zarówno z jednostek Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych założy pełne, ważące około 20 kilogramów umundurowanie bojowe i wyruszy na szlak prowadzący na Babią Górę. W wydarzeniu udział weźmie blisko 220 jednostek z całego kraju. Celem inicjatywy jest promocja idei dawstwa komórek macierzystych i szpiku kostnego i wspieranie działania Fundacji DKMS. Wspólne wejście na jeden z najwyższych szczytów polskich gór ma zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzebę rejestracji w bazach dawców i realną możliwość uratowania życia osobom chorym na nowotwory krwi.
Tegoroczna edycja nabiera wyjątkowego wymiaru – to walka z czasem o życie ośmiomiesięcznego Stasia, syna strażaka Michała z PSP w Olkuszu. Staś zmaga się z JMML – rzadką i wyjątkowo agresywną odmianą białaczki dziecięcej. Jedyną szansą na powrót maluszka do zdrowia jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy – którego niestety wciąż nie udało się odnaleźć. - Staś nie ma czasu do stracenia. Każdy nowy dawca w bazie to nie tylko nadzieja dla niego, ale i dla wielu innych – mówi tata Michał, który razem z innymi strażakami wyruszy na trasę dźwigając nie tylko swój sprzęt, ale i ciężar ojcowskiej nadziei.
Wejście na Babią Górę w pełnym rynsztunku bojowym to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale przede wszystkim symbol solidarności z osobami walczącymi z nowotworami krwi. Wydarzenie ma na celu budowanie świadomości społecznej i zachęcanie do rejestracji w bazie dawców szpiku, m.in. poprzez Fundację DKMS.
By uratować komuś życie nie trzeba być bohaterem. Wystarczy zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i być gotowym do pomocy. Strażacy, na co dzień ratujący życie w akcjach ratowniczo-gaśniczych, również poza służbą chcą dawać przykład innym. Angażując się w działalność społeczną o dużym znaczeniu.
Akcja Strażak na Szlaku po raz pierwszy została zorganizowana w 2020 roku i od tamtej pory zyskała ogólnopolski rozgłos. Tegoroczna, piąta edycja, będzie największą w historii przedsięwzięcia – zarówno pod względem liczby uczestników, jak i zasięgu medialnego.