Młodych ludzi wychowują wszyscy

24 lutego spotkał się z dziennikarzami tarnowski senator profesor Kazimierz Wiatr. Tematem konferencji była prezentacja zeszytu z serii „Problemy Nauki i Wychowania” pt: „Zagrożenia Wychowawcze XXI wieku”, jaki ukazał się pod redakcją profesora Wiatra, przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP.

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP, której przewodniczy tarnowski senator Kazimierz Wiatr była organizatorem konferencji „Zagrożenia wychowawcze XXI wieku”. Efektem konferencji jest m.in. publikacja pod tym samym tytułem, wydana przez kancelarię Senatu w ramach serii „Problemy nauki i wychowania”. - XXI wiek jest wyzwaniem dla wszystkich pokoleń, ale największą uwagę winniśmy koncentrować na ludziach młodych. Niezwykły rozwój technologii, w tym przede wszystkim technologii komunikacyjnych, całkowicie zmienił świat i przewartościował relacje międzyludzkie. Ludzie coraz mniej spotykają się ze sobą, zastępując osobiste spotkania rozmową przez wszechobecny telefon komórkowy, internetowe Gadu-Gadu czy też krótkie wiadomości SMS. Zamiast wizyt w kinie czy teatrze oglądają masowo filmy z Internetu, a wizytę w bibliotece czy księgarni zastąpił serwis wikipedii czy wyszukiwarki Google – mówi prof. Kazimierz Wiatr.
Pierwsza część publikacji, której redaktorem jest tarnowski senator przedstawia współczesne dylematy wychowania. Wprowadzeniem do tematu jest rozważanie o wpływie wychowania na rozwój oraz problemy wychowawcze współczesnej szkoły. Część druga „Zagrożenia wychowawcze XXI wieku” prezentuje zagrożenia zupełnie nowe, będące wynikiem rozwoju techniki i technologii. Pułapki internetu, przestępstwa teleinformatyczne, gry komputerowe i sieciowe, cyberprzestrzeń i wirtualny świat – to wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć nie tylko rodzice, nauczyciele i księża, ale także całe społeczeństwo. Trzecia część kolejnego już zeszytu z serii „Problemy Nauki i Wychowania”, to próba naszkicowania pozytywnej wizji odpowiedzi na współczesne potrzeby młodych. Młodzi ludzie są dobrzy, ale trzeba im pomóc to dobro przenieść w dorosłość. Potrzebne są formy pozytywnej aktywności. Jedną z nich jest harcerstwo.
W przededniu stulecia ruchu harcerskiego autorzy podkreślają niezwykłą aktualność metody wychowawczej lorda Baden Powell’a, ubogaconej przez twórców polskiego harcerstwa.
- Debata o wychowaniu w Senacie RP trwa nieustannie od jesieni 2006 roku. Pierwszym owocem refleksji senatorów nad wychowaniem była podjęta przez Senat 22 lutego 2007 roku uchwała o potrzebie budowy atmosfery wychowawczej w Polsce, której głównym przesłaniem była konstatacja, że młodych ludzi wychowują wszyscy, całe społeczeństwo – głównie poprzez osobisty przykład i że potrzebna jest społeczna zgoda na dobre wychowanie – mówi senator Kazimierz Wiatr. - Chcielibyśmy, aby choć trochę udało nam się w Polsce zbudować atmosferę wychowawczą. Aby wszyscy obywatele czuli się odpowiedzialni za siebie i za ludzi młodych.
24.02.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |