Profesor dla rodzinnego miasta

Nietypowy prezent przygotował Radłowowi i mieszkańcom regionu profesor Franciszek Ziejka. Z okazji przyznania praw miejskich profesor wydał i dedykował miastu książkę „Konik zwierzyniecki, wianki i sobótki - wybór pism”, tematycznie poświęconą radłowianinowi Franciszkowi Gawełkowi – jednemu z czołowych ludoznawców polskich.

„Konik zwierzyniecki, wianki i sobótki - wybór pism” to jedyne opracowanie naukowe poświęcone osobie Franciszka Gawełka, etnografa rodem z Radłowa, żyjącego bardzo krótko (35 lat) na przełomie XIX i XX wieku. Dzieło liczące 438 stron, przygotowane zostało przez profesora Franciszka Ziejkę z okazji nadania Radłowowi praw miejskich. Książka składa się z pięciu rozdziałów - „Z folkloru krakowskiego i ogólnopolskiego”, „Z rodzinnego Radłowa i okolicy”, „Wokół Muzeum Etnograficznego w Krakowie”, „Podróże w czasie i przestrzeni” oraz „Z warsztatu bibliografa”.
Okolicznościowa publikacja opatrzona jest obszernym wstępem prof. Franciszka Ziejki, ukazującym biografię i niezwykłość naukową Franciszka Gawełka. Profesor dokonał wyboru najbardziej charakterystycznych publikacji etnografa, dopełniwszy dzieło bogatym aneksem bibliograficznym.
W publikacji czytelnik znajdzie opracowania dr. Gawełka dotyczące jego rodzinnego Radłowa i okolic oraz wstępy do dwóch jego dzieł „Bibliografii ludoznawstwa polskiego” i „Bibliografii ludoznawstwa litewskiego”. Książka opatrzona została indeksami: osobowym i geograficznym, licznymi ilustracjami, w tym kopią oryginalnego Curriculum vitae Franciszka Gawełka.
03.03.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |