Będzie wschodnia obwodnica Tarnowa

Wiceminister Infrastruktury Zbigniew Rapciak dziękował dziś prezydentowi Ścigale oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prezydent Ścigała z kolei dziękował dyrektorowi krakowskiego oddziału GDDKiA Andrzejowi Kolbekowi oraz ministrowi Rapciakowi. Dyrektor Kolbek natomiast złożył podziękowania na ręce prezydenta i ministra. Wszystko to za sprawą podpisanego 1 grudnia w Tarnowie porozumienia dotyczącego budowy obwodnicy wschodniej miasta, która najpóźniej za pięć lat zostanie oddana do użytku.

1 grudnia w Tarnowie w obecności wiceministra Infrastruktury Zbigniewa Rapciaka i ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada podpisano porozumienie pomiędzy miastem a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, w sprawie budowy wschodniej obwodnicy miasta, która ma być ekwiwalentem za brak wcześniej planowanego węzła autostradowego Wierzchosławice. Pomimo, że przetarg na dokumentację zostanie ogłoszony już w tym tygodniu, na samą drogę poczekamy nawet do pięciu lat. Tarnowski magistrat przygotował już dwa możliwe warianty przebiegu drogi, w których to zaledwie siedem procent trasy przebiegałoby przez teren miasta. Oznacza to, iż budowa tylko tego odcinka finansowana byłaby z miejskiego budżetu, resztę potrzebnej kwoty pokryje budżet państwa. - Miasto nie będzie uciekać od współfinansowania tak ważnej inwestycji. Budowa wysuniętej na wschód obwodnicy nie tylko odciążyły ruch w samym mieście, ale zwiększy też możliwości rozwoju Tarnowa – mówi prezydent Ryszard Ścigała.
Z obietnic złożonych na początku tego roku rozliczał się minister Zbigniew Rapciak. Zaznaczył, że już od pewnego czasu trwa remont południowej obwodnicy, a wkrótce zostanie przebudowana droga nr 73 prowadząca z Tarnowa do Szczucina, obecnie GDDKiA oczekuje na decyzje środowiskowe. - Cieszę się, że współpraca pomiędzy lokalnym samorządem, a odziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebiega tak dobrze - podsumował swoją wypowiedź wiceminister.

Sama obwodnica najprawdopodobniej o długości około 10 kilometrów będzie miała cztery pasy ruchu. Nieznana jest jeszcze łączna kwota, którą trzeba będzie przeznaczyć na budowę, gdyż uzależniona jest ona od wariantu, który zostanie przyjęty przez miasto i GDDKiA.
01.12.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |