Dumny miejski Radłów
Puszy się z dumy niepozorny Radłów. Oto dopiero co otrzymał prawa miejskie, a już radłowianin objął jeden z najpoważniejszych urzędów państwowych. Ale o Andrzeju Seremecie w miejskim Radłowie mówiło się już od wielu tygodni.
Sędzia
Andrzej Seremet, mieszkający przy ul. Woleńskiej w Radłowie odebrał z rąk prezydenta RP
Lecha Kaczyńskiego nominację na prokuratora generalnego. –
Sędzia Seremet całe swoje życie poświęcił prawu karnemu, szybko awansował do Sądu Okręgowego, następnie do Sądu Apelacyjnego. Jest człowiekiem spoza świata prokuratury, co w tym przypadku uważam za zaletę – powiedział prezydent.
W Radłowie, świeżo upieczonym mieście duma wyziera z każdego zakątka, a o Andrzeju Seremecie i jego kandydaturze mówiło się tu od wielu tygodni.
Wspominano jego edukację w Szkole Podstawowej w Radłowie, radłowskim liceum, które ukończył w 1978 roku, a także jego młodość spędzoną w Radłowie. Wszyscy postrzegają go jako osobę skromną, taktowną, nie eksponującą się publicznie. Przez nauczycieli zapamiętany został jako zdolny, wyróżniający się uczeń o dużym potencjale intelektualnym. Podobnie wspomina go
Elżbieta Woźniczka, profesorka radłowskiego liceum. -
Wiedziałam, że jego osobowość i talent umożliwią mu świetną karierę zawodową. Pisał znakomite wypracowania z języka polskiego, brał udział w olimpiadach polonistycznych. Andrzej był uczniem, który wyróżniał się wśród setek innych, z którymi miałam kontakt.
51-letni Andrzej Seremet po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, był aplikantem w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie. W 1987 roku został przewodniczącym Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Tarnowie, rok później objął funkcję wiceprezesa tego sądu. W 1990 roku został nominowany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie, a od 1997 pełni obowiązki sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Sędzia karnista Andrzej Seremet był najpoważniejszym kandydatem na prokuratora generalnego Polski. Za jego kandydaturą głosowało najwięcej członków Krajowej Rady Sądownictwa. Rzadko się zdarza, aby kandydat na tak ważne stanowisko państwowe miał jednomyślnie pochlebne opinie z środowisk sędziowskich, prokuratorskich i różnych opcji politycznych. Najczęściej podkreślana jest jego wiedza, kwalifikacje, fachowość, cechy bardzo dobrego sędziego, zaufanie, apolityczność, znakomite pisemne uzasadnienia wyroków oraz nie ulega żadnym wpływom. Prokurator Andrzej Seremet funkcję zacznie pełnić 1 kwietnia. W wypowiedziach podkreślał, że w swojej pracy będzie się skupiał na odbudowie prestiżu prokuratury w Polsce. –
Najważniejszą kwestią pracy prokuratury jest to, aby prokurator potrafił samodzielnie podejmować decyzje, odpowiadać za nią i nie czuł na sobie presji otoczenia. Chcę prokuratury moralnej i normalnej. Zapowiedział głębokie zmiany, ale nie rewolucje. Radłowski sędzia jest pierwszym od 20 lat prokuratorem generalnym, który nie będzie zarazem Ministrem Sprawiedliwości. Zajmie się zwierzchnictwem nad wszystkimi prokuratorami, decyzjami o dymisjach i awansach oraz organizacją pracy prokuratur.
W ramach spotkań z cyklu „Wybitne i sławne postaci ziemi radłowskie” Miejska Biblioteka Publiczna w Radłowie planuje zaprosić prokuratora generalnego, mając nadzieję, że mimo natłoku zajęć Andrzej Seremet wygospodaruje wolny dzień, podczas którego radłowianie osobiście mogli będą pogratulować mu nominacji i złożyć życzenia.
09.03.2010