„Pierwsze wieki Tarnowa”...

… to tytuł wystawy, którą w związku z obchodami 680. rocznicy lokacji miasta Tarnowa przygotowało Muzeum Okręgowe. Po prezentacji w Sali Rady tarnowskiego Ratusza, wystawa jest obecnie wystawiana na płycie rynku.

W związku z obchodami 680. rocznicy lokacji miasta Muzeum Okręgowe przygotowało wystawę „Pierwsze wieki Tarnowa”. Wystawa składająca się z 24 planszy, po prezentacji 8 marca w Sali Rady tarnowskiego Ratusza, jest obecnie wystawiona na płycie rynku.
Wystawę przygotował zespół tarnowskich muzealników: Kazimierz Bańburski, Agnieszka Kukułka i Andrzej Michta. Na 24 planszach, na których w większości są kolorowe zdjęcia i rysunki, ukazany został proces lokacji i rozwój miasta w pierwszych stuleciach jego istnienia – od XIV do XVI wieku, czyli od Spycimira do hetmana Jana Tarnowskiego.
Poszczególne tematy, które ukazuje wystawa to: narodziny miasta, pierwsi dziedzice miasta Tarnowa, najstarsze pieczęcie miejskie i herb Tarnowa, widoki miasta Tarnowa, zamki Leliwitów, wzgórze zamkowe przed i w trakcie wykopalisk w latach 1963-1969, współczesne widoki wzgórza zamkowego, zamek w Melsztynie, Tarnów XV i XVI wieku, dawne fortyfikacje miejskie, fortyfikacje dawnego klasztoru OO. Bernardynów, Tarnowscy pod Grunwaldem, broń dobry Grunwaldu z okolic Tarnowa, Jan Tarnowski - dziedzic Tarnowa, Jan Tarnowski - mecenas sztuki, Jan Tarnowski - wódz i teoretyk sztuki wojennej, syn i córka hetmana.
Planszom towarzyszą obszerne objaśnienia nie unikające także stawiania naukowych hipotez w tematyce nie do końca jeszcze wyjaśnionej przez historyków i historyków sztuki.
Twórcy wystawy starali się ukazać panoramę historii Tarnowa w pierwszych dwu wiekach istnienia miasta. Podkreślili rolę rodu Tarnowskich herbu Leliwa nie tylko w dziejach miasta, ale także państwa polskiego w czasie panowania dwu ostatnich Piastów i dynastii Jagiellonów.
Ekspozycję na rynku będzie można oglądać do czerwca.
11.03.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |