Będzie wizja lokalna na tarnowskim Burku

Na 31 marca Konserwator Zabytków zaplanował wizję lokalną na tarnowskim „Burku”. Dopiero po niej możliwe będzie wydanie opinii w sprawie koncepcji przebudowy Placu Generała Józefa Bema i korekty jego funkcji handlowych. W przypadku opinii pozytywnej, możliwe będzie przystąpienie do opracowania projektów budowlanych. Jeśli opinia konserwatora będzie negatywna, władze Tarnowa oczekują przedstawienia wytycznych do projektu zagospodarowania placu.

Trwają starania o realizację projektu przebudowy Placu Generała Józefa Bema, czyli popularnego tarnowskiego „Burku”. Władze Tarnowa chcą wybudowania nowych placów targowych i przeniesienia handlu z „Targowicy” oraz reorganizacji handlu na „Burku”. Przebudowa placu ujęta jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym oraz programie „Tarnów 2010”.
W ciągu minionych dwóch lat prowadzone były prace przygotowawcze, w ramach których opracowano kilka wariantów koncepcyjnych zagospodarowania „Burku”, przeprowadzono sondaż wśród mieszkańców miasta oraz podjęto rozmowy z Komitetem Obrony Placu Handlowego „Burek”. W wyniku wspólnych ustaleń, do dalszych prac przyjęto jeden z wariantów koncepcyjnych opracowanych przez inż. arch. Marka Bilskiego na zlecenie Komitetem Obrony Placu Handlowego „Burek”.
W październiku ubiegłego roku Targowiska Miejskie zawarły z autorem koncepcji umowę na wykonanie dokumentacji obejmującej pełną koncepcję architektoniczno-programowo-przestrzenną oraz konstrukcyjną, zawierającą kompletne wytyczne dla opracowań branżowych projektu budowlanego i wykonawczego, opis elementów wyposażenia i wyliczenie wskaźników kosztów inwestycji.
Koncepcja winna uzyskać wstępne, pozytywne uzgodnienia dla przyjętych rozwiązań przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich, Miejskiego Inżyniera Ruchu, Tarnowskie Wodociągi, Zakład Energetyczny oraz rzeczoznawców bhp, ppoż i sanitarno-higienicznych. Zawarta umowa przewiduje jej rozwiązanie bez wypłaty wynagrodzenia w przypadku braku pozytywnego jej uzgodnienia przez Konserwatora Zabytków. W trakcie opracowania koncepcji proponowane rozwiązania konsultowane były z Targowiskami Miejskimi oraz Komitetem Obrony Placu Handlowego „Burek”. Wypracowane rozwiązania przedłożone zostały do uzgodnienia tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ta z kolei wróciła się do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o skierowanie przedłożonej koncepcji na Komisję Konserwatorską przy MWKZ, bądź zlecenie opinii niezależnemu rzeczoznawcy z listy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do chwili obecnej Konserwator Zabytków nie przedstawił swojego stanowiska uzależniając je od przeprowadzenia wizji lokalnej na terenie Placu im. Gen J. Bema w Tarnowie, która ustalona jest na dzień 31 marca. - W wyniku wizji lokalnej oczekujemy pozytywnej opinii Konserwatora Zabytków. W przypadku negatywnej opinii konserwatora dla opracowanej koncepcji oczekujemy przedstawienia szczegółowych jego wytycznych dla zagospodarowania Placu im. Gen J. Bema, które będą mogły stanowić podstawę do ponownego podjęcia prac projektowych przy dalszej współpracy Targowisk Miejskich Gminy Miasta Tarnowa i Komitetu Obrony Placu Handlowego „Burek” - mówi Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prezydenta Tarnowa.
Po opracowaniu koncepcji przewidywane jest niezwłoczne opracowanie projektów budowlanego i wykonawczego, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a po ich uzyskaniu przystąpienie do realizacji przebudowy placu.
17.03.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |