Jubileusz „Kuriera...”
Przed 10 laty - w styczniu 1998 roku ukazał się pierwszy numer „Kuriera Borzęckiego”, wówczas biuletynu informacyjnego gminnej struktury Akcji Wyborczej „Solidarność”. Jubileuszowy rok i 50 numer gazety był okazją do organizacji konferencji przybliżającej rolę mediów lokalnych a także okolicznościowej imprezy, podczas której licznie zebranym gościom zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Borzęcanie” oraz lwowska grupa kabaretowa „Leopolis”.
„Kurier Borzęcki” ma już 10 lat. Z tej okazji odbyła się konferencja, podczas której rozmawiano na temat roli mediów lokalnych a także okolicznościowa impreza na której licznie zebranym gościom zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Borzęcanie” w nowych strojach krakowskich oraz lwowska grupa kabaretowa „Leopolis”.
Z zaproszenia na uroczystość skorzystali dziennikarze mediów regionalnych i lokalnych, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, przedsiębiorcy, byli i obecni współpracownicy „Kuriera Borzęckiego”, szefowie placówek oświaty i kultury z regionu oraz instytucji gminy Borzęcin. Janusz Kwaśniak, pierwszy redaktor naczelny i pomysłodawca powstania gazety, obecny wójt Gminy Borzęcin przybliżył historię „Kuriera Borzęckiego”. –
Intencją redakcji, określoną w słowie wstępnym pierwszego numeru było dotarcie do mieszkańców z rzetelną, a przede wszystkim prawdziwą informacją. Ta intencja pozostała niezmienna i stanowi wyznacznik działania na przyszłość – mówił Janusz Kwaśniak. -
Po latach warto wspomnieć, że gazeta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Niski nakład 300 egzemplarzy nie był w stanie pokryć zapotrzebowania to też była nie tylko podawana „z rąk do rąk”, ale powielana dla znajomych przez nabywców.
Po kilku miesiącach i wydaniu dziewięciu numerów
Janusz Kwaśniak przestał być redaktorem naczelnym, , a gazetę zaczął wydawać Gminny Ośrodek Kultury. Biuletyn przekształcił się w niezależne pismo społeczno - kulturalne.
Kolejne referaty podczas konferencji wygłosili
Tomasz Jamrozik – dyrektor tarnowskiego oddziału Dziennika Polskiego oraz
Józef Baran, który opowiadał o tym, jak godził „Dziennikarstwo i poezję, czyli jak łączył ogień z wodą”. O roli prasy samorządowej na przykładzie „Kuriera Borzęckiego” opowiadał
Piotr Kania, obecny redaktor naczelny gazety. -
Nasza gazeta wydawana w ilości 2200 egzemplarzy ma charakter informacyjny. Można w niej przeczytać o bieżących wydarzeniach, decyzjach i podejmowanych przez lokalne władze działaniach, komunikaty, prezentacje ciekawych osób związanych z gminą Borzęcin, obszerne relacje z imprez organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i inne instytucje działające na terenie gminy. Gazeta zawiera także materiały o tematyce historycznej, felietony i wywiady. Pismo stanowi kronikę wydarzeń mających miejsce na terenie gminy. Spełnia również rolę promocyjną, gdyż część nakładu rozsyłana jest do ponadlokalnych instytucji (osób) w kraju, ale również za granicę - komentuje Piotr Kania.
05.12.2008