Fale cieplne
Jak poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie, firma wprowadza innowacyjną metodę przesyłu ciepła drogą radiową. Po raz pierwszy nową technologię zastosowano w Norwegii, a tarnowska firma wprowadzi ją jako pierwsza firma ciepłownicza w Polsce.
MPEC Tarnów wprowadza na rynek innowacyjną technologię przesyłu ciepła drogą radiową. Metoda wypróbowana została po raz pierwszy w północnej Norwegii gdzie oddalone od miast wioski lapońskie pozbawione były dostępu do miejskich elektrociepłowni oraz sieci gazowych i energetycznych. Dzięki nowej technologii rdzenni mieszkańcy Laponii od 2009 roku korzystają z ciepła przez cały rok. Badania wykazały skuteczność przesyłu ciepła na odległość do 50 km na poziomie 92 %. Dodatkową zaletą nowej technologii jest jej minimalna cena, gdyż niemożliwe jest wyliczenie zarówno kosztów pojedynczych fal radiowych jak i kosztów przesyłu ich w wiązkach.
Pierwszym odbiorcą w nowym systemie będzie położona 15 kilometrów od Tarnowa, niedawno odkryta wioska indiańska w miejscowości Zalasowa. Przesył ciepła drogą radiową wniesie rewolucyjne zmiany w systemach ciepłowniczych UE. MPEC Tarnów jako pierwsze przedsiębiorstwo ciepłownicze w Polsce będzie wdrażać tę technologię. Kolejne pilotażowe projekty realizowane będą w Szczecinie ( przesył ciepła drogą radiową na Wyspę Wolin) oraz w Zakopanem ( przesył ciepła drogą radiową na Kasprowy Wierch).
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) – finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Partnerem projektu jest Ministerstwo Gospodarki.
01.04.2010