Żywność dla potrzebujących

1 kwietnia w obecności Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej – Stanisława Początka podpisano umowę pomiędzy Związkiem Dąbrowiaków a Bankiem Żywności w Krakowie na przekazanie artykułów spożywczych w ramach Programu PEAD. Ze strony Związku Dąbrowiaków umowę podpisał Prezes Zarządu – Mieczysław Siudziński. Do przygotowania dokumentacji, odbioru żywności, jej dystrybucji oraz rozliczenia zostali upoważnieni przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej korzystają z nieodpłatnej żywności w ramach Programu PEAD od 2005 roku, kiedy to burmistrz udostępnił lokal na punkt wydawania żywności oraz zagwarantował pokrywanie kosztów utrzymania lokalu ze środków gminy. Ten dąbrowski „bank żywności” jest zlokalizowany przy ulicy Berka Joselewicza 8. Od 2005 do 2009 roku żywność była sprowadzana do Dąbrowy Tarnowskiej w ramach umowy podpisanej pomiędzy Bankiem Żywności w Krakowie a Stowarzyszeniem „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej, przy czym za faktyczną obsługę tej umowy odpowiedzialny był Dyrektor MGOPS. W tym okresie do mieszkańców gminy trafiło ponad 201 kilogramów żywności. Korzysta z niej co roku około 350 – 450 rodzin.
Zgodnie z przyjętymi przez Bank Żywności zasadami, żywność ma być dystrybuowana nieodpłatnie w ilości nie mniej niż 30 kg na osobę w ciągu roku, a nie więcej niż 60 kg. Żywność powinna trafić do osób i rodzin najbardziej potrzebujących, tych, którzy kwalifikują się do pomocy społecznej. Każdy z korzystających podpisuje oświadczenie, że z żywności w ramach Programu PEAD nie korzysta w innym miejscu oraz osobiście będzie potwierdzał odbiór żywności.
Całe przedsięwzięcie nie miałoby szans na powodzenie gdyby nie zaangażowanie osób, instytucji i organizacji. Na słowa podziękowania zasługują członkowie Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej, które przez ostatnich pięć lat kontynuowało umowę z Bankiem Żywności w Krakowie. Na szczególne podkreślenie i wdzięczność zasługują ludzie, których firmy udostępniają swój transport oraz pracowników, dzięki czemu transporty żywności nieodpłatnie docierają z Banku Żywności w Krakowie. Warto też wspomnieć o zaangażowaniu i dodatkowych obowiązkach, jakie wykonują w związku z umową pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
01.04.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |