Krakowski Festiwal Filmowy - odsłona ostatnia

22 kwietnia na siódmą, ostatnią już część prezentacji filmów, które przyczyniły się do fenomenu Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprasza kino Millenium w Tarnowie. Tytuł prezentacji brzmi "Idą młodzi". Początek projekcji o godzinie 20.00.

Nim nadejdzie 50. Krakowski Festiwal Filmowy kino Millenium w Tarnowie prezentuje filmy, które w ciągu minionych 49 lat przyczyniły się do fenomenu krakowskiej imprezy. Przez sześć miesięcy odbywały się w tarnowskim kinie specjalne projekcje, na ostatnią prezentacje z tego cyklu kino Millenium zaprasza 22 kwietnia o godzinie 20.00.
Siódma część festiwalowych projekcji nosi tytuł „Idą młodzi". Ostatnia dekada krakowskiego festiwalu przyniosła falę debiutów, które odmieniły obraz polskiego dokumentu. Zaczęło się od Marcina Koszałki i jego skandalizującego obrazu „Takiego pięknego syna urodziłam". Ambicją krakowskiego festiwalu było i jest łowienie talentów. Tarnowscy kinomani obejrzą podczas projekcji cztery filmy polskich twórców.
Bilet na projekcję wszystkich filmów w zestawie kosztuje 10 złotych.
Na program prezentacji 22 kwietnia złożą się filmy:

KURACJA, reż. Maciej Cuske, Polska 2004, 55' - Dyplom Honorowy 2004
Na deptaku w Ciechocinku . Kiedyś popularna piosenka, dziś śmieszny obraz sanatoryjnych rytuałów. Reżyser instaluje kamerę wśród żądnych przygód kuracjuszy i podobnie jak niegdyś Marek Piwowski wydobywa z nich banał codzienności i tęsknotę za odmianą. Dalsze losy twórcy potwierdzają jego kapitalny zmysł obserwacji.

CZŁOWIEK MAGNES, reż. Marcin Wrona, Polska 2001, 19'
Dokument, animacja i fabuła w jednym. Niezwykły kolaż inspirowany rodzinną historią. Narrator ujawnia swe złożone relacje z ojcem uzdrowicielem, szarlatanem i uwodzicielem zarazem. Świetne kreacje Ewy Kasprzyk i Zdzisława Wardejna. Wrona, już po debiucie fabularnym („Moja krew"), przygotowuje kolejny film pełnometrażowy.

KLINIKA, reż. Tomasz Wolski, Polska 2006, 30' - Dyplom Honorowy 2006
Wolski kocha swoich bohaterów i nawet w sytuacjach dramatycznych szuka w nich pogody ducha . I znajduje. Podobnie jak Paweł Łoziński w późniejszej „Chemii", stawia kamerę najbliżej jak może, by wraz z pacjentami uczestniczyć w ich szpitalnym życiu i w pogaduszkach o życiu. Corocznie obecny na festiwalu krakowski twórca i tym razem przedstawi swoje dwa filmy.

ZA PŁOTEM, reż. Marcin Sauter, Polska 2005, 12' - Nagroda za zdjęcia 2005
Wraz z reżyserem spoglądamy za płot nieco zaniedbanego gospodarstwa wiejskiego, które stanowi niezbadaną planetę dla baraszkujących tu dzieciaków. Cierpliwie, tłumiąc śmiech, podglądamy ich zmagania z życiem w jeden upalny letni dzień. Sauter obok Cuskego reprezentuje tu Grupę Paladino, zespół studentów Szkoły Wajdy, których zbliżyła wspólna miłość do dokumentu.
21.04.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |