Tarnów w „Alef-becie” Konstantego Geberta

„Polski alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat” to tytuł albumu autorstwa Konstantego Geberta, Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa. Wśród świadectw kultury żydowskiej w Polsce autorzy zamieścili również informacje o Tarnowie, obok m.in. Leżajska, Zamościa, Lublina i Kazimierza. Osią albumu jest alfabet hebrajski.

Wyjątkowy album „Polski alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat” przygotowali Konstanty Gebert – autor tekstu oraz Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus – autorzy fotografii.
Autorzy przypomnieli bogaty świat żydowskich zwyczajów, symboli, świąt i codziennego życia, a także znane postacie i miejsca z historii polskich Żydów. Na tej liście znalazł się również Tarnów. Pisząc o Tarnowie Konstanty Gebert nazywa ulicę Goldhammera „lokalną Wall Street, i do tego nazwana imieniem zasłużonego Żyda”.
Oprócz Tarnowa autorzy zaprezentowali również m.in. Kazimierz, Leżajsk, Lublin i Zamość. Osią albumu są kolejne litery alfabetu hebrajskiego – od alef do taw. - Otrzymujemy od Konstantego Geberta rzecz niezwykłą. Mądrą, inteligentną, ale również bardzo pożyteczną książkę – napisał w posłowiu Tomasz Tomaszewski, również fotograf, współautor książki „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy”. .
06.05.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |