Pomoc na rekultywację gleb

Dziesięć gmin z terenu Małopolski otrzyma od Samorządu Województwa Małopolskiego w sumie 500 tysięcy złotych na rekultywację gleb zdegradowanych przez powódź w 2009 roku. Samorząd województwa postanowił wesprzeć rolników najbardziej dotkniętych skutkami powodzi w gminach Radgoszcz, Olesno, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Radłów, Bolesław, Żabno i Borzęcin.

W sytuacji kiedy przez Małopolskę przetaczała się kolejna powódź, marszałek Marek Nawara podpisał umowy z przedstawicielami gmin poszkodowanych przez powódź w roku ubiegłym. Pieniądze od samorządu województwa przeznaczone są na rekultywację gleb. - Powódź, która nawiedziła nasz region w 2009 roku największe straty wyrządziła na terenie powiatów dąbrowskiego, tarnowskiego i brzeskiego – podkreśla Marek Nawara. - Dlatego też samorząd województwa postanowił wesprzeć rolników najbardziej dotkniętych skutkami powodzi przekazując kwotę w wysokości 500 tysięcy złotych dla gmin: Radgoszcz, Olesno, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Radłów, Bolesław, Żabno i Borzęcin.
Jak mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina, pieniądze na rekultywację gleb trafiają do gminy w odpowiednim momencie. - W sytuacji, kiedy kolejna powódź przetoczyła się przez miejscowości gminy Borzęcin powodując spustoszenie w uprawach rolnych i degradację gleb, środki na ich rekultywację są niezwykle potrzebne. W bieżącej powodzi zalaniu uległy znacznie większe połacie gminy. Według wstępnych szacunków ponad 2,5 tysiąca hektarów gruntów rolnych, w tym grunty, które ucierpiały w 2009 roku.
Wielkość dotacji jest proporcjonalna do powierzchni gleb zdegradowanych. Dodatkowa kwota 500 tysięcy złotych jest zarezerwowana również dla tych samych gmin w analogicznych wysokościach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
27.05.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |